James Hetfield urodził się 52 lata temu

Robert Skowronski
03.08.2015 15:47
James Hetfield urodził się 52 lata temu Fot. Mairo Cinquetti/East News

Jedno z najbardziej znanych gardeł metalu - James Hetfield z zespołu Metallica kończy 52. rok życia. Sprawdźcie 10 ciekawostek na jego temat.

Ikona ciężkiego grania zasiadająca na muzycznym Panteonie. Grupa, którą założył wraz z Larsem Ulrichem inspiruje już od wielu lat, a jej status wydaje się, że nigdy nie zostanie zachwiany. Po tylu latach na scenie, tysiącach wywiadów oraz wielu publikacjach książkowych wiemy o Jamesie Hetfieldzie bardzo dużo, ale czy wszystko?

Spróbujmy odkryć nieco ciekawostek z życia wokalisty.

1. Przed Metallicą

Nim Hetfield i Ulrich poznali się poprzez ogłoszenie, w którym bębniarz szukał kogoś z kim mógłby pojammować, James miał już za sobą granie w kilku zespołach. Jednym z nich był Obsession - to właśnie w tej kapeli debiutował muzyk. Grał tu z braćmi Veloz oraz Jimem Arnoldem, a także z Ronem McGovneyem, który później został pierwszym basistą Metalliki, jeszcze przed pojawieniem się w grupie Cliffa Burtona.

Później przyszła pora na założenie kapeli Phantom Lord, która zakończyła działalność po tym, jak James ukończył Brea Olinda High School i przeniósł się do Downey. Był jeszcze zespół Leather Charm, w którym grali ci sami muzycy co w Phantom Lord oraz dodatkowo Ron McGovney. W swoim repertuarze mieli m.in. cover Iron Maiden „Remember Tomorrow”. W końcu jednak nastał dzień, w którym Hetfield natrafił w gazecie na ogłoszenie zamieszczone przez niejakiego Larsa.

2. Mama powiedziała

Matką Jamesa Hetfielda była śpiewaczka operowa, która należała również do Stowarzyszenia Chrześcijańskiej Nauki. Jedną z wyznawanych przez grupę zasad była negacja korzystania ze współczesnej medycyny. Cynthia, bo tak miała na imię, zmarła w 1979 roku na raka, kiedy przyszły frontman Metalliki miał zaledwie 16 lat. Nie poddała się leczeniu, nie przyjmowała żadnych lekarstw.

Hetfield powracał do tego tematu w swojej twórczości - śladów tego smutnego wydarzenia z jego dzieciństwa można szukać w takich utworach, jak „The God That Failed”, czy w „Mama Said”.

3. Fade to... fire

Najtragiczniejszym wydarzeniem w koncertowym życiu Metalliki był występ 8 sierpnia 1992 roku w Montrealu na Olympic Stadium. Wówczas to, podczas grania początku Fade to Black”, doszło do wybuchu płomieni na scenie. W środku pirotechnicznego pokazu znalazł się James Hetfield, co doprowadziło do poparzeń 2. i 3. stopnia na jego twarzy, ramionach, dłoniach, i nogach. Wokalistę tak naprawdę uratowała gitara, którą zdążył się zasłonić, prawdopodobnie ratując się tym samym przed śmiercią.

Muzyk wrócił do koncertowania z Metallicą zaledwie 17 dni później, jego obowiązki jako gitarzysty przejął na jakiś czas techniczny grupy John Marshall. Zobaczcie jak wyglądał moment, w którym wybuchły na scenie płomienie:

4. Alcohollica

Gwiazdy nie wylewają za kołnierz. Do zespołu Metallica przylgnęła wręcz łatka Alcohollica. Można się jednak zagubić w imprezowym życiu zakrapianym mocnymi trunkami. Tak było z Hetfieldem, który w końcu zaczął się leczyć ze swojego alkoholizmu - terapię rozpoczął w 2001 roku. Udało się - już od lat muzyk zamiast butelki z procentami wybiera tę z wodą mineralną. Wokalista mówił:

Żona wyrzuciła mnie z domu i poszedłem na odwyk. Nie mogła uwierzyć w to, że go skończę.

Dokument Some Kind of Monster” utrwalił cześć z wychodzenia muzyka z nałogu. Otwarcie opowiada w nim o swojej słabości.

5. Hetfield jako smok?

Frontman zespołu Metallica i Lars Ulrich użyczyli swoich głosów na potrzeby animowanego serialu „Dave Barbarzyńca” w odcinku „Here there be Dragons”. Zobaczcie, ale przede wszystkim posłuchajcie:

To zresztą nie jedyna kreskówka, w której da się usłyszeć głos Hetfielda. Kolejnymi przykładami są „Metalocalypse” oraz „South Park”:

6. Fan motoryzacji

Hetfield tak jak kocha muzykę, tak samo wielkim uczuciem darzy samochody. Jednak w jego garażu nie znajdziemy zwykłych aut, tylko tzw. customowe maszyny. Jedna z jego mechanicznych perełek o nazwie „Black Pearl” otrzymała nawet nagrodę Custom of the Year podczas imprezy Goodguys 2014.

Wspomniane auto powstało na podwoziu Jaguara z 1948 roku, posiada silnik V8 Forda generujący 375 KM mocy, zawieszenie od Mustanga i system hamulcowy z Forda Explorera. Zobaczcie jak wygląda ta „czarna perełka”:

7. Hetfield poza Metallicą

Wokalista wystąpił gościnnie na kilku płytach różnych wykonawców, w tym u Danziga w utworach „Twist of Cain” i „Possession' & 'Am I Demon?”, u Corrosion of Conformity w „Man or Ash”, u Green Jelly w „3 Little Pigs”, u Jima Martina w „Milk & Blood”, u Primusa w „Eclectic Electric” i u Gov't Mule's w „Drivin' Rain”. Oto jeden z przykładów takiego połączenia sił:

James Hetfield ma też na koncie wspólne występy m.in. z Queen, Motorhead, czy też z Misfits.

8. Cel, pal!

Dziś już tego nie robi, ale jeszcze w latach 90. był zapalonym miłośnikiem polowań. Dalej trzyma w domu wszystkie swoje trofea, ale zmieniło się jego podejście do strzelania do zwierzyny:

Obecnie nie odczuwam potrzeby zabijania czegoś tylko po to, żeby zabić. Nie jestem przeciwnikiem polowania, ale nie wydaje mi się to teraz potrzebne.

Sztuki myśliwskiej nauczył się od Briana Hemphilla, absolwenta renomowanej szkoły Royal Tine, posiadacza terenu łowieckiego o powierzchni ćwierć miliona akrów. James został także narratorem dokumentu „The Hunt”, który przedstawia grupę myśliwych przemierzających Archipelag Kodiak w poszukiwaniu zwierzyny do polowania.

Zobaczcie Jamesa w strzeleckiej akcji:

9. Sporty ekstremalne

James nie stroni od wskoczenia na deskę. Wielkim pasjonatem sportów ekstremalnych był zwłaszcza w latach 80. Uprawiał je na tyle intensywnie, że kilka razy uległ poważniejszym wypadkom - jeden z nich spowodował opóźnienie procesu nagrywania płyty „...And Justice For All”.

Innym ciekawym faktem jest to, że liczba kontuzji Jamesa spowodowanych jazdą na desce doprowadziła do tego, że do koncertowego kontraktu grupy został dopisany paragraf mówiący o tym, ze Hetfield ma zakaz uprawiania skateboardingu podczas tras Metalliki.

10. Stare gitary

Jak na gitarzystę przystało James nie tylko gra na tych instrumentach, ale też skrupulatnie je kolekcjonuje. Ma ich całe dziesiątki - szczególnie upodobał sobie te z roku 1963, w którym się urodził. Zobaczcie część jego pokaźnej kolekcji:

TU możecie sprawdzić spis instrumentów należących do Jamesa Hetfielda.

Znacie jakieś inne ciekawostki dotyczące frontmana zespołu Metallica?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.