11.08.2019 11:02

James Hetfield wyjaśnił, dlaczego na "...And Justice for All" nie słychać basu

Frontman Metalliki został zapytany o miks "...And Justice for All", który nie podoba się wielu fanom. Co na to James Hetfield?

James Hetfield
foto: Vladimir Astapkovich/SPUTNIK Russia/East News

Płyta "...And Justice for All" ukazała się 25 sierpnia 1988 i był to debiut nowego basisty, Jasona Newsteda, który zastąpił Cliffa Burtona. Muzyk zginął w 1986 roku w wieku 24 lat. Czwarty album Metalliki już od samego początku był krytykowany przez fanów za miks, w którym praktycznie nie było słychać basu. Wielu fanów uważa, że reszta zespołu nie okazała Newstedowi należytego szacunku. Czy rzeczywiście tak było? 

James Hetfield wyjaśnił, dlaczego na "...And Justice for All" nie słychać basu

James Hetfield został o to zapytany przez So What!, fanowski magazyn wielbicieli Metalliki. Frontman udzielił odpowiedzi, która może zaskoczyć niejedną osobę. Muzyk twierdzi, że artyści mieli kiepski słuch ze względu na granie wielu koncertów bez stoperów i przez to pojawił się problem ze słyszeniem wysokich dźwięków, które postanowili "podkręcić":

"

Chcieliśmy, żeby brzmienie było spójne. Werbel i gitara miały być wysunięte na pierwszy plan, żeby to brzmienie waliło prosto w twarz. Myśleliśmy, że nam się to udało. Wiedzieliśmy, jakie chcemy uzyskać brzmienie, czy jednak mogliśmy zasiąść za konsolą i je wydobyć? Nie, więc poprosiliśmy o to odpowiednich ludzi. Steve Thompson zrobił swoją robotę i nie musi za to przepraszać, nikogo nie można obwiniać o cokolwiek. To dzieło sztuki, brzmi w taki sposób z jakiegoś powodu. Byliśmy wypaleni, ciągle podróżowaliśmy, graliśmy koncerty bez stoperów, nasz słuch był kiepski. Nie spaliśmy. "

James Hetfield z Metalliki
James Hetfield z Metalliki
Przeczytaj także James Hetfield: nie mogliśmy znieść tego, że Jason Newsted był fanem Metalliki

Hetfield zdementował plotki, jakoby brak basu na płycie było pokazaniem swojego stosunku do Newsteda. Ważniejszym czynnikiem okazało się zmęczenie muzyków.

Metallica na koncercie w Polsce w 2019

Piosenki z "...And Justice for All" na pewno wybrzmią na polskim koncercie kapeli. Metallica zagra 21 sierpnia 2019 na PGE Narodowym w Warszawie. Przed kapelą zaprezentują się Ghost i Bokassa.

Zobacz także: Ile do tej pory zarobiła Metallica na trasie po Europie? Suma robi wrażenie 

Tagi: Rock News Metallica James Hetfield