Janis Joplin w osobistym dokumencie
Aleksandra Degórska
26.11.2015 13:46
Janis Joplin w osobistym dokumencie Fot. kadr z wideo

Legendarna rockmanka stała się bohaterką filmu, w którym fani mogą zobaczyć niepublikowane wcześniej materiały dotyczące wokalistki. Co jeszcze zawiera obraz poświęcony artystce?

Dokument nosi tytuł „Janis: Little Girl Blue” i został wyreżyserowany przez Amy Berg, która była nominowana do Oskara za film „I zbaw nas ode złego”.

Reżyserka spędziła 7 lat nad tworzeniem obrazu o Joplin i udało się jej dotrzeć do nieopublikowanego wcześniej materiału, który umieściła w dokumencie o Janis. Przy tworzeniu tego obrazu Berg pracowała z rodziną, kochankami i przyjaciółmi Joplin, którzy wypowiedzieli się na temat artystki.

W filmie wokalistka Cat Power czyta listy, które Janis Joplin skierowała do najbliższych sobie osób. Dzięki temu widz może zauważyć znaczące różnice pomiędzy jej ekstrawaganckim zachowaniem na scenie a życiem prywatnym. Dokument pokazuje wokalistkę jako wrażliwą artystkę, która pragnęła miłości i żyła pełnią życia.

Reżyserka podkreśla, że postać Joplin jest jedną z ważniejszych osób w historii rocka, a jej twórczość pomimo upływu czasu, nadal jest bardzo aktualna:

Janis wprowadziła kobiety do rocka. Dosłownie była pierwszą rockmanką, zrobiła to z wielką mocą i nadal zbieramy z tego płynące korzyści. Uważam, że jej muzyka jest nadal tak samo istotna, jak w latach 1968-69.

„Janis: Little Girl Blue” miał swoją premierę w czasie Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2015 roku, jak również został pokazany podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego w 2015 roku. 

27 listopada 2015 roku obraz zostanie pokazany w Nowym Jorku, zaś 4 grudnia 2015 w Los Angeles. Na 2016 rok zaplanowany jest pokaz filmu w telewizyjnym programie „American Masters” na PBS. Na razie nie wiadomo, czy film ponownie ukaże się w Europie.

Zobaczcie zwiastun tego dokumentu:

W ostatnim czasie ukazuje się coraz więcej filmów dokumentalnych poświęconych rockowym gwiazdom, jak chociażby Blur czy liderowi Nirvany. Również Oasis doczeka się swojego dokumentu już w 2016 roku.

Chcielibyście obejrzeć film o Janis Joplin?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.