17.11.2017 15:16

Jeden z najsłynniejszych festiwali rockowych zakończy działalność w 2018

Miał swoje stałe miejsce w kalendarzu międzynarodowych muzycznych imprez od 22 lat.

Jeden z najsłynniejszych festiwali rockowych zakończy działalność w 2018
foto: Shoes / Splash News/EAST NEWS

W 2018 roku po raz ostatni odbędzie się festiwal rockowy Warped Tour. Każdego lata objazdowa impreza docierała do różnych miast Stanów Zjednoczonych i Kanady. Jej sponsorem tytularnym był producent butów sportowych Vans.

Idea festiwalu wyszła od Kevina Lymana. Jego pierwszą edycję zorganizowano w 1995 roku. Początkowo był imprezą dla fanów skate punka i ska trzeciej fali, z czasem zaczęły dominować na nim punk rock, metalcore i inne gatunki rocka alternatywnego. Przez ponad 20 lat istnienia Vans Warped Tour wystąpili na nim m.in. Linkin Park, Paramore, Anti-Flag, Bad Religion, Blink-182, Bullet For My Valentine, The Pretty Reckless i Limp Bizkit.

Niestety, za rok festiwal przejdzie do historii. Powodem zakończenia działalności przez Warped Tour jest spadająca frekwencja. Kevin Lyman tłumaczył „Billboardowi”:

"

Dobrze nam szło, ale w ubiegłym roku zaliczyliśmy naprawdę dużą wpadkę. Tour był interesujący – zespoły nie odczuły porażki, bo fani byli bardzo zaangażowani. Rozmawiałem z ludźmi po tournee, gadżety sprzedawały się dobrze, mieli tłumy – wszyscy mieli tłumy pod sceną. Ale zabrakło zwykłych fanów, którzy dopiero się uczą być na festiwalu muzycznym. Nie było ich tamtego lata. Były naprawdę świetne koncerty, sponsorzy byli zadowoleni, ale spadła frekwencja.

Tego lata 14, 17-latkowie też zniknęli. Zacząłem się zastanawiać: „Czy problem tkwi w Warped Tour? Czy może chodzi o zespoły, które zabukowałem? Ale przecież zabukowałem wszystkie kapele, które staną się nowymi Sleeping With Sirens albo Pierce The Veil. Mieliśmy Neck Deep, Knocked Loose, I Prevail, Beartooth – same świetne zespoły.

Ale średni wiek uczestników podskoczył o prawie trzy lata w porównaniu z poprzednim rokiem, do 19 lat. Siedzieliśmy całe noce w busie i zastanawialiśmy się: „Gdzie są dzieciaki?”. "

Twórca Warped Tour szuka przyczyn spadku zainteresowania festiwalem wśród nastolatków.

"

Ludzie w całym kraju mówią: „Moje dzieciaki nie chcą nigdzie wychodzić. Chcą siedzieć w pokoju i oglądać Netflixa”. Jako przemysł muzyczny niedługo staniemy przed wielkimi wyzwaniami. Niektórzy mówią też: „Dzieciaki teraz wolą hip-hop”.

Jeśli nie wyciągniemy dzieciaków z pokojów i nie zaczniemy zabierać ich na koncerty, niedługo zamienią się w 18-21 latków, którzy nie mają chodzenia na koncerty w DNA. Bez tego nie może ono się stać częścią stylu życia. "

Zgadzacie się z Lymanem, że współczesne nastolatki nie mają we krwi chodzenia na koncerty?

Maciej Koprowicz
Tagi: Koncerty Rock News