Jedyny na świecie samochód, który gra „Africa” Toto

Maciej Koprowicz
09.03.2018 17:21
Jedyny na świecie samochód, który gra „Africa” Toto Fot. kadr z wideo

Nie chodzi o banalne odtwarzanie muzyki z płyt czy z pamięci USB. To prawdziwy muzyczny cud techniki!

Niektóre samochody same nas ostrzegają, gdy po włożeniu kluczyka w stacyjkę drzwi pozostają niedomknięte. W takiej sytuacji mechanizm uruchamia dźwięk alarmu, który najczęściej przybiera formę monotonnego i dość irytującego pikania.

A gdyby męczące „piiip” zmienić na dźwięk bardziej miły dla ucha? Jest to możliwe! Wystarczy wymienić w aucie odpowiadający za ten dźwięk moduł, podłączając inny, z zaprogramowaną inną melodią. Niektóre moduły, na przykład popularny ISD1820 (dostępny w internecie za zaledwie kilkanaście złotych) zawierają mały mikrofon i umożliwiają nagranie dowolnego dźwięku.

Niejaki Chris Ng zamienił standardowy pikający moduł w swoim Volvo 240 na taki, który... gra utwór „Africa” Toto. Ściślej mówiąc, wykorzystał 8-bitową wersję tego przeboju. W ten sposób stał się posiadaczem jedynego na świecie auta, które przy otwartych drzwiach gra „Afrikę”.

Filmik przedstawiający zamontowanie i uruchomienie modułu o nazwie „Toto” stał się hitem Facebooka – udostępniono go 60 tysięcy razy w ciągu dwóch dni! Zobaczcie i posłuchajcie:

„Africa” Toto - dlaczego ta piosenka stała się memem?

Wybór Chrisa zapewne nie był przypadkowy. Piosenka „Africa” zespołu Toto z albumu „Toto IV” z 1982 roku w ciągu ostatnich miesięcy stał się ogólnoświatowym fenomenem internetowym. Zainspirował niezliczone memy i covery, jak choćby ten autorstwa Polaka Pawła Zadrożniaka, który zaprogramował 64 stacje dyskietek, by zagrały znaną wszystkim melodię.

Steve Porcaro z Toto mówił w wywiadzie dla Antyradio.pl o fenomenie „Afriki”:

Dlaczego stała się takim hitem? To bardzo dobre pytanie. Sam nie wiem. Może chodzi o lekkość tej piosenki, tej melodii? Ludzie kochają ją śpiewać razem. Podoba się wszystkim.

Byliśmy bardzo zaskoczeni. To, co się dzieje z „Afriką” to czyste szaleństwo. Wszystkie te różne wersje, jakie krążą po internecie, te wszystkie lajki, które ona zbiera… To niesamowite. Trudno nam to wytłumaczyć. Jesteśmy tym bardzo podekscytowani i bardzo nas to cieszy. Wspaniale jest mieć takie nagranie, którego ludzie chcą słuchać.

Chcielibyście, żeby Wasze auto grało piosenki? Jaki utwór wybralibyście jako alarm o niedomkniętych drzwiach?

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.