Jedyny na świecie samochód, który gra „Africa” Toto

Maciej Koprowicz
09.03.2018 17:21
Jedyny na świecie samochód, który gra „Africa” Toto Fot. kadr z wideo

Nie chodzi o banalne odtwarzanie muzyki z płyt czy z pamięci USB. To prawdziwy muzyczny cud techniki!

Niektóre samochody same nas ostrzegają, gdy po włożeniu kluczyka w stacyjkę drzwi pozostają niedomknięte. W takiej sytuacji mechanizm uruchamia dźwięk alarmu, który najczęściej przybiera formę monotonnego i dość irytującego pikania.

A gdyby męczące „piiip” zmienić na dźwięk bardziej miły dla ucha? Jest to możliwe! Wystarczy wymienić w aucie odpowiadający za ten dźwięk moduł, podłączając inny, z zaprogramowaną inną melodią. Niektóre moduły, na przykład popularny ISD1820 (dostępny w internecie za zaledwie kilkanaście złotych) zawierają mały mikrofon i umożliwiają nagranie dowolnego dźwięku.

Niejaki Chris Ng zamienił standardowy pikający moduł w swoim Volvo 240 na taki, który... gra utwór „Africa” Toto. Ściślej mówiąc, wykorzystał 8-bitową wersję tego przeboju. W ten sposób stał się posiadaczem jedynego na świecie auta, które przy otwartych drzwiach gra „Afrikę”.

Filmik przedstawiający zamontowanie i uruchomienie modułu o nazwie „Toto” stał się hitem Facebooka – udostępniono go 60 tysięcy razy w ciągu dwóch dni! Zobaczcie i posłuchajcie:

„Africa” Toto - dlaczego ta piosenka stała się memem?

Wybór Chrisa zapewne nie był przypadkowy. Piosenka „Africa” zespołu Toto z albumu „Toto IV” z 1982 roku w ciągu ostatnich miesięcy stał się ogólnoświatowym fenomenem internetowym. Zainspirował niezliczone memy i covery, jak choćby ten autorstwa Polaka Pawła Zadrożniaka, który zaprogramował 64 stacje dyskietek, by zagrały znaną wszystkim melodię.

Steve Porcaro z Toto mówił w wywiadzie dla Antyradio.pl o fenomenie „Afriki”:

Dlaczego stała się takim hitem? To bardzo dobre pytanie. Sam nie wiem. Może chodzi o lekkość tej piosenki, tej melodii? Ludzie kochają ją śpiewać razem. Podoba się wszystkim.

Byliśmy bardzo zaskoczeni. To, co się dzieje z „Afriką” to czyste szaleństwo. Wszystkie te różne wersje, jakie krążą po internecie, te wszystkie lajki, które ona zbiera… To niesamowite. Trudno nam to wytłumaczyć. Jesteśmy tym bardzo podekscytowani i bardzo nas to cieszy. Wspaniale jest mieć takie nagranie, którego ludzie chcą słuchać.

Chcielibyście, żeby Wasze auto grało piosenki? Jaki utwór wybralibyście jako alarm o niedomkniętych drzwiach?

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.