Jimmy Page zaprzecza, by „Stairway To Heaven” był plagiatem

Aleksandra Degórska
29.02.2016 12:44
Jimmy Page zaprzecza, by „Stairway To Heaven” był plagiatem Fot. East News / East News

Jak wiadomo jednoznaczne stwierdzenie czy dany utwór jest plagiatem to nie lada zadanie. Gitarzysta twierdzi, że wcześniej nie miał do czynienia z utworem, który był rzekomo pierwowzorem znanego przeboju.

Legendarny numer pochodzący z albumu „IV” jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych ballad w historii rocka. Już od jakiegoś czasu mówiło się, że utwór jest plagiatem, zaś w 2014 roku sprawa trafiła do sądu. Spadkobiercy założyciela amerykańskiego zespołu Spirit, znanego jako Randy California, pozwali Led Zeppelin twierdząc, że „Stairway To Heaven” to kopia utworu „Taurus” z 1968 roku.

Podobieństwo zauważalne jest na początku obu utworów w obrębie motywu gitarowego, w którym pojawia się progresja wznosząca oraz arpeggio. Jimmy Page broni się twierdząc, że jest to element, który może wykorzystać dosłownie każdy gitarzysta posiadający podstawową wiedzę muzyczną.

Artysta wyznał, że nigdy wcześniej nie słyszał kompozycji Spirit, przez co nie może być mowy o kradzieży utworu:

Przed tym, jak usłyszałem „Taurus” w 2014 roku w związku z całą sytuacją, nigdy nie miałem do czynienia z tym utworem. Mam dobrą pamięć jeśli chodzi o kompozycje muzyczne i jestem absolutnie pewny, że nie słyszałem „Taurus” przed 2014.

Pomimo tego, że oba zespoły razem koncertowały w latach 1968-1969 Page twierdzi, że nie mógł w tych okolicznościach zobaczyć kapeli wykonującej tę kompozycję:

Nie przypominam sobie, żebym widział Spirit na scenie. Jestem stuprocentowo pewny, że nie słyszałem, jak ten zespół czy ktoś inny grał „Taurus”.

Gitarzysta ma w swojej kolekcji pierwszy album amerykańskiej kapeli, na którym to właśnie znajduje się ten utwór, ale mimo to zaprzecza jakoby jej słuchał:

Nie widziałem wcześniej tego krążka w mojej kolekcji, nie wiem jak i kiedy tutaj trafił, równie dobrze ktoś z gości mógł go zostawić. Wątpię, by długo tutaj był, skoro wcześniej go nie zauważyłem. Ale ponownie, nie słyszałem „Taurus” przed 2014 rokiem. 

Randy California przed śmiercią czuł się mocno pokrzywdzony:

Określiłbym to zdzierstwem. Ci faceci zarobili miliony dolarów na tym numerze i nigdy nie powiedzieli „Dziękujemy”, nie zapytali „Może zapłacimy za to jakieś pieniądze?”.

Przesłuchajcie utwory i sami oceńcie, czy początkowe fragmenty obu numerów są do siebie podobne:

Czy uważacie, że „Stairway To Heaven” to plagiat?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.