09.08.2018 12:02

Joe Elliot: W Def Leppard zawsze ukryty był popowy demon, który chciał się wydostać

Wokalista i jeden z założycieli Def Leppard w wywiadzie z The Guardian opowiedział m.in o sukcesie albumu „Pyromania” oraz popowych inspiracjach grupy.

Def Leppard
foto: East News/TRICOLORS

Joe Elliot, brytyjski muzyk i wokalista słynnej hard rockowej grupy Def Leppard udzielił wywiadu The Guardian. W rozmowie zdradził więcej szczegółów na temat twórczości zespołu, w tym również odnośnie albumu „Pyromania”. Płyta nie tylko zmieniła nieco brzmienie kapeli, ale również uczyniła z nich komercyjne gwiazdy, których utwory chętnie puszczała stacja MTV.

Joe Elliot o popowych brzmieniach w Def Leppard

W 1983 roku Def Leppard nagrał swój trzeci studyjny album, „Pyromania”. Głównym singlem promującym krążek, był kawałek „Photograph”. Utwór, jak również cały materiał na płycie wyraźnie utrzymane były w nieco bardziej mainstreamowym stylu. Grupie nie chodziło jednak o szybkie zdobycie popularności. Jak przyznał Joe Elliot, muzycy od dawna byli żywo zainteresowani lżejszymi brzmieniami. Ponadto panowie chcieli zaczerpnąć nieco inspiracji ze swoich muzycznych idoli.

"

Zawsze był w nas ukryty wewnętrzny popowy demon, który chciał się wydostać. Rick Savage uwielbiał Queen i T Rex, ja uwielbiałem T Rex, Bowiego, Sweet i Slade. Zawsze chcieliśmy stworzyć coś w tym stylu, ale nigdy nie mogliśmy złożyć tego do kupy aż do czasu „Photograph”. "

Elliot wyznał, że gdy po raz pierwszy usłyszał charakterystyczny gitarowy riff, zarówno on jak i reszta towarzyszącej mu ekipy byli oszołomieni brzmieniem. Według niego, był to dobry znak. Bowiem, gdy coś wprawia w osłupienie kilka osób jednocześnie oznacza to, że właśnie odkryli coś wyjątkowego.

Def Leppard - sukces albumu „Pyromania”

Trzeba przyznać, że Joe Elliot wcale się nie pomylił. Płyta „Pyromania” odniosła ogromny komercyjny sukces. Krążek dotarł na 2. miejsce listy Billboard Hot 200, natomiast utwór „Photograph” przez 6 tygodni okupował 1. miejsce notowania Billboard Top Tracks.

Album jest swego rodzaju mieszanką dobrze znanego grupie brzmienia heavy metalowego oraz piosenek, chętnie granych przez radiostacje i popularne muzyczne telewizje. Zaowocowało to piosenkami, które zawierały zarówno cięższe gitarowe riffy, jak i prawdziwie przebojowe melodie. „Pyromania” zdecydowanie zapisała się w historii muzyki. W zestawieniu 100 najlepszych metalowych albumów według magazynu Rolling Stone uplasowała się na 52. miejscu.

Def Leppard - nowy album i trasa koncertowa

Brytyjskie legendy hard metalu są obecnie w trakcie trasy koncertowej z amerykańską grupą Journey. I chociaż obejmuje ona głównie teren USA, zespoły zagrają również koncerty m.in w Australii, Japonii oraz Wielkiej Brytanii. Def Leppard jak na razie nie występuje w pełnym składzie. Gitarzysta zespołu, Phil Collen musiał wycofać się z udziału w trasie z powodów rodzinnych.

1 czerwca 2018 roku zespół wydał pierwszą część cyklu płyt, mających podsumować ich ponad 40-letnią obecność na rynku muzycznym. Liczące 8 płyt wydawnictwo zatytułowano „Volume One”. Znalazły się na nim 4 pierwsze albumy kapeli. Do tej pory grupa nagrała 10 studyjnych albumów - ostatni nazwany po prostu „Def Leppard”, ukazał się w październiku 2015 roku.

Olga Konarzycka
Tagi: Def Leppard