08.04.2016 10:41

John Baizley o inspiracjach i wpływie Metalliki na Baroness

Nie od dziś wiadomo, że Baroness jest w dobrych stosunkach z legendarną thrashmetalową kapelą. Sprawdźcie, dlaczego wokalista uczył się grać kopiując utwory Metalliki i czego obecnie słucha.

John Baizley o inspiracjach i wpływie Metalliki na Baroness
foto: kadr z wideo

Zespół właśnie promuje swoje najnowsze wydawnictwo zatytułowane „Purple” i pod koniec kwietnia 2016 roku zagra szereg koncertów w Ameryce.

Na początku kariery kapela występowała przed znanymi gwiazdami. Podpatrując takie wielkie zespoły, jak chociażby Metallicę, zespół nauczył się być prawdziwą sceniczną bestią, która od pierwszych taktów porywa tłum.

John Baizley nie postrzega Baroness jako studyjną kapelę, bowiem chce, by nagrania żyły swoim życiem podczas koncertów. Co jest zatem najbardziej ekscytujące dla niego podczas występów?

Odpowiedź wydaje się oczywista, bo związana jest z publicznością:

"

Przepływ energii, która wędruje od kapeli do widzów i z powrotem do nas. W najlepszych przypadkach twoi odbiorcy są tak naładowani energią, że aż padają z wyczerpania. Nie moglibyśmy stać na scenie, gdyby wszyscy na widowni nie oszaleli. Tak samo jak nie możemy dać pełnego energii koncertu, jeśli publiczność siedzi znudzona. "

Jaki jest więc przepis na dobry koncert? Wokalista uważa, że najważniejsza jest jakość muzyki i to ona stanowi klucz do serc słuchaczy:

"

Nie wiem, czy jest jakiś sposób, by to kontrolować, możesz używać świateł i manipulować nagłośnieniem, ale ostatecznie równie ważny jest dobry utwór i odpowiednie wyczucie chwili na scenie, tego co robimy. Widownia czyni to samo razem z nami, przeżywając to co my. "

W specjalnym wywiadzie dla serwisu Antyradio.pl artysta wyznał czego nauczył się występując przed Metalliką i dlaczego utwory tego zespołu były jednymi z pierwszych kompozycji, których nauczył się grać. John Baizley opowiedział również o swoich inspiracjach, serwisach streamingowych oraz nagraniach młodych muzyków, które robią na nim spore wrażenie:

Jak widać Metallica zajmuje ważne miejsce w życiu muzyka. Skoro Baizley często korzysta z serwisów streamingowych nasuwa się pytanie czy słucha również nagrań amerykańskiej kapeli w taki sposób:

"

Nie muszę przesłuchiwać Metalliki w serwisach streamingowych, nagrania tego zespołu mam na iPadzie czy iPhonie. Mam wszystkie winyle oraz nagrania w mojej kolekcji. "

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat Baroness zachęcamy Was do zapoznania się z pierwszą częścią rozmowy z Johnem Baizleyem, w której opowiedział redakcji Antyradio.pl o tym, jak powstała ostatnia płyta i o wpływie wypadku z 2012 roku na najnowszy materiał. Wokalista tworzy również własnoręcznie okładki płyt Baroness, o których również szczegółowo opowiedział naszej redakcji.

Aleksandra Degórska
Tagi: Wywiady Anty TV Baroness