19.12.2016 12:50

John Lydon zarzucał Nirvanie, że kopiowała Sex Pistols

Co ma wspólnego grunge z punkiem? Lider Sex Pistols nie miał na myśli muzyki, ale i tak już wybaczył Cobainowi...

John Lydon zarzucał Nirvanie, że kopiowała Sex Pistols
foto: Retna / Photoshot / Reporter / East News

Choć w pierwszej chwili można sobie z tego nie zdawać sprawy, krążki Sex Pistols i Nirvany rzeczywiście mają nieco ze sobą wspólnego. Tak jak „Never Mind The Bollocks, Here's The Sex Pistols” przetarł szlaki punk rocka, tak samo „Nevermind” otworzył drogę na salony dla ogólnie pojętego grunge'u. No i same tytuły... Ciężko tu mówić o jakimś plagiacie, ale jakby nie patrzeć, drugi stanowi część pierwszego.

A jednak John Lydon dopatrywał się takich motywów i jak teraz wyznał, w chwili pojawienia się „Nevermind” na rynku był mocno wkurzony, że grupa Kurta Cobaina tak jawnie nawiązuje do Sex Pistols... mimo że prawdopodobnie w ogóle nie to miała na celu. Na szczęście mimo zdenerwowania był w stanie docenić największy przebój z płyty...

"

Myślałem wtedy: „Nevermind”? Jaja wam urwało czy co? Byłem pewnie w tamtej sytuacji za ostry, ale muszę przyznać, że „Smells Like Teen Spirit” to jeden z najlepszych momentów w całej historii popu. Ta piosenka trwale wryła mi się w psychikę. Więc im wybaczam. "

Dobrze, że po tylu latach muzyk zdobył się na takie wyznanie... I że już się nie gniewa. Ciekawe, czy muzycy Nirvany kiedykolwiek mieli okazję poznać jego cokolwiek absurdalne zarzuty wobec tytułu ich albumu. Pozostaje się cieszyć, że mimo wszystko stać go było również na pochwały pod ich adresem.

"

Większość zespołów ma poważne problemy z przygotowaniem choćby jednego skończonego utworu, a czasami jeden to już wystarczająco dużo. Przy „Heart-Shaped Box” wszystko zaczynało już brzmieć w samobójczym stylu. Przeczuwałem, że tak to się skończy. "

Warto zwrócić uwagę, że John Lydon to nie pierwszy muzyk, który ma o coś pretensje do Nirvany. Killing Joke zarzucał już lata temu zespołowi skopiowanie riffu z utworu „Eighties” w pochodzącym z „Nevermind” kawałku „Come As You Are”. Sprawa miała trafić nawet do sądu, jednak po śmierci Kurta Cobaina nie kontynuowano już tego tematu.

John Lydon zapowiedział na 31 marca 2017 roku premierą albumu „Mr. Rotten's Songbook”, w którym znajdą się teksty wszystkich piosenek, jakie kiedykolwiek napisał.

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Nirvana John Lydon Sex Pistols