30.10.2014 11:25

John Petrucci: Ciężko jest pisać krótkie piosenki!

Gitarzysta zespołu Dream Theater wysilił się na takie wyznanie, a także zdradził dlaczego muzycy podjęli się tej próby. To o ostatniej płycie, a co z nowym materiałem?

John Petrucci: Ciężko jest pisać krótkie piosenki!
foto: dreamtheater.net

Zapytany o krótszy, bardziej zwarty charakter niektórych utworów, które znalazły się na studyjnej płycie z 2013 roku, Petrucci powiedział:

"

Nie każda piosenka musi mieć 12 minut. Bardzo ciężko nam to zrobić... To wyzwanie spróbować napisać taki utwór i zachować styl, który nas wyróżnia bez odchodzenia od rzeczy, które czynią nas wyjątkowymi. Ciężko zrobić to w taki sposób, by utwory trwały tylko cztery, pięć lub sześć minut. To jest trudne do zrealizowania. Jednak spróbowaliśmy tego patentu z kilkoma piosenkami i mimo zdecydowanie krótszego czasu zachowały energię i wszystko co powinny. Przy okazji upewniły nas w tym, że zrobiliśmy kawał dobrej roboty. (...) Ale tak, jeśli chodzi o te kilka utworów, które są bardziej zwięzłe, niż zazwyczaj, stwierdziliśmy, że dobrze będzie spróbować utrzymać piosenki w bardziej skondensowanych wersjach. "

Zespół zaczął już myśleć o kolejnej płycie! Podczas tegorocznej brytyjskiej edycji Sonisphere, na ten temat wypowiedział się klawiszowiec, Jordan Rudess.

"

Odbyliśmy z grupą poważną dyskusję o tym, co będzie dalej i czego byśmy chcieli w przyszłości. Kiedy mam jakiś dobry pomysł, nawet w środku nocy, potrafię nagrać go na swoim iPhonie. Wybrałem Jamesa LaBrie na kogoś w rodzaju konsultanta w sprawie moich idei. Mam zamiar wysłać mu kilka klipów z YouTube’a ze mną grającym jakiś kawałek w roli głównej. I wtedy, gdy to do mnie wróci wraz z jego opinią, zaczniemy znowu pisać i rozpoczniemy nasz proces tworzenia. "

Ostatni krążek grupy zatytułowany po prostu „Dream Theater” w premierowym tygodniu w samych Stanach Zjednoczonych sprzedał się w liczbie 34 000 kopii.

Już niedługo będziecie mieli okazję usłyszeć na żywo grę perkusisty zespołu Dream Theater. Mike Mangini i Gavin Harrison (perkusista Porcupine Tree) przyjadą 25 listopada 2014 roku do Katowic w ramach „Zildjian Day 2014 International Tour”, które można nazwać "świętem perkusistów". 

Nie macie czasu? Może uda Wam się 7 grudnia... W warszawskim klubie Progresja Music Zone odbędzie się wyjątkowy koncert pod hasłem „Metal All Stars”, podczas którego w jednym miejscu pojawią się najbardziej znani muzycy tworzący scenę metalową i między innymi będzie to James LaBrie.

Magda Słomka
Tagi: Rock News Dream Theater