24.06.2016 10:13

Jurek Owsiak: Przystanek Woodstock będzie imprezą o podwyższonym ryzyku

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się, ale na innych zasadach. Dlaczego wydarzenie otrzymało status imprezy o podwyższonym ryzyku?

Jurek Owsiak: Przystanek Woodstock będzie imprezą o podwyższonym ryzyku
foto: Anna Migda, materiały prasowe

Miesiąc przed rozpoczęciem 22. Przystanku Woodstock okazało się, że Wojewoda Lubuski, Władysław Dajczak, postanowił nadać wydarzeniu status imprezy o podwyższonym ryzyku. Organizatorzy nic o tym nie wiedzieli i czekali na stosowne pismo informujące o tej decyzji.

Jurek Owsiak w specjalnym oświadczeniu skierowanym do fanów festiwalu przyznał, że wydarzenie to rzeczywiście po części będzie imprezą o podwyższonym ryzyku:

"

Kiedy dwa tygodnie temu z ust wojewody lubuskiego po raz pierwszy usłyszeliśmy taką zapowiedź, przecieraliśmy oczy ze zdumienia. Od zawsze, a od kilku lat z ogromnymi sukcesami, Przystanek Woodstock organizowany był ze szczególną dbałością o bezpieczeństwo jego uczestników. "

Organizator jest zdumiony taką decyzją, bowiem już od wielu lat impreza cieszy się dobrą opinią, jako jeden z najbezpieczniejszych i dobrze zorganizowanych festiwalu w naszym kraju.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zawsze zwracała uwagę na bezpieczeństwo, walczyła z próbami wprowadzenia na imprezie narkotyków, pilnowała, by nie doszło do masowego zatrucia:

"

Statystyki zabezpieczenia medycznego i notowania policji pokazywały ogromny sukces tych działań i znikomą skalę łamania prawa. Wyraźnie o tym mówiliśmy, ponieważ to był kolejny dowód na to, jak bardzo uczestnicy Przystanku Woodstock przestrzegają zapisów regulaminu imprezy. "

W tym roku organizatorzy zwrócili szczególną uwagę na zabezpieczenie imprezy wprowadzając nowe zasady:

"

Ogrodziliśmy ogromny teren całego Przystanku Woodstock. Stworzyliśmy 14 wielkich bram, przyjęliśmy większą ilość Pokojowego Patrolu, który ma razem z nami pilnować porządku na festiwalu. Przyjęliśmy także zasadę, że na terenie poniżej wzgórza ASP nie będą mogły parkować samochody (to była odpowiedź na wcześniejsze sugestie policji). Poszerzyliśmy strefy wolne od procentów. To już nie tylko ASP, ale także miejsca bezpośrednio pod Dużą i Małą Sceną. "

Organizatorzy mieli nadzieję, że tak daleko idące zabezpieczenia wystarczą, by festiwal odbył się według dotychczasowych zasad. W odpowiedzi jednak otrzymali 6-stronicową opinię wystawioną przez policję, która stwierdziła, że na terenie imprezy może dojść m.in. do przejawów nienawiści czy postaw skrajnie nacjonalistycznych. Takie stwierdzenia oburzyły Jurka Owsiaka, który uważa, że na przestrzeni lat festiwalowicze udowodnili, że są zżytą społecznością.

Niestety decyzja policji spowodowała trudności organizacyjne dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:

"

To oznacza, że musimy zatrudnić więcej tzw. Niebieskiego Patrolu - ludzi z uprawnieniami i agencje ochrony, którym za ich pracę płacimy. To powiększa budżet festiwalu o potężne pieniądze, które, jak wiecie, musimy zdobyć od sponsorów. "

Mimo wszystko Jurek Owsiak stwierdził, że nie zamierza się poddawać i jak sam przyznał „co nas nie zabije, to nas wzmocni”. Festiwal odbędzie się planowo, jednak będzie podlegać skrupulatnej ochronie.

Z tego też powodu organizatorzy apelują o to, żeby festiwalowicze przestrzegali regulaminu:

"

Nie tylko dbajcie o samych siebie, ale także prosimy - reagujcie na każdą próbę łamania prawa, regulaminu, na wszelkiego rodzaju złe zachowanie, które jest niezgodne z filozofią festiwalu. "

Owsiak jest zawiedziony tym, że administracja nie ufa organizatorom nadając festiwalowi status imprezy o podwyższonym ryzyku. Dlatego nawołuje fanów, by pokazać władzom siłę Przystanku Woodstock:

"

Pokażmy także my wszyscy, że organizując jedyny duży festiwal w Polsce ze statusem podwyższonego ryzyka, jak zawsze zrobimy go pięknym i niepowtarzalnym. "

Przeczytajcie, co jeszcze w oświadczeniu napisał Jurek Owsiak:

Miejmy nadzieję, że tak właśnie będzie i kolejna edycja Przystanku Woodstock okaże się udanym świętem dla muzycznych maniaków. Impreza startuje 14 lipca 2016 i potrwa do 16 lipca. W tych dniach przed publicznością zaprezentują się tacy wykonawcy jak, m.in. Tarja Turunen, Bring Me The Horizon, Living Colour, Luxtorpeda, DragonForce, Hey czy Lacuna Coil.

Wybieracie się na 22. Przystanek Woodstock?

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Przystanek Woodstock - Pol and Rock Festival