23.12.2019 11:48

Jurek Owsiak wspomina WOŚP 2019 i śmierć Pawła Adamowicza

W jednym z najnowszych wywiadów, Jurek Owsiak odniósł się do tragicznych wydarzeń z gdańskiego Finału Wielkiej Orkiestry w styczniu 2019 roku.

Jurek Owsiak
foto: Artur Zawadzki/REPORTER

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku nie skończył się tak, jak wszyscy oczekiwali. Obok radości ze względu na wysokie sumy, które udało się zebrać w ramach licznych akcji i aktywności wolontariuszy, pojawił się wielki smutek. Prezydent miasta, Paweł Adamowicz został zaatakowany na scenie nożem, w wyniku czego mężczyzna trafił do szpitala, a dzień później zmarł. 

Jurek Owsiak wspomina śmierć Pawła Adamowicza

Sytuacja była szczególnie trudna dla Jurka Owsiaka, który zdecydował się wziąć na swoje barki odpowiedzialność za tragedię i zrzekł się stanowiska prezesa Fundacji WOŚP. Dzięki wsparciu otoczenia, aktywista zrezygnował z tego pomysłu, a po niemalże roku od przykrych wydarzeń opowiedział o tamtym czasie w rozmowie z Wirtualną Polską.

"

To nie było poczucie winy, ale taka świadomość, że może za mało robiłem, za mało krzyczałem o tym, żebyśmy byli ponad podziałami, aby nie było w nas tyle nienawiści. Organizacyjnie każdy odpowiada za swój Finał i musi zorganizować koncert czy inne wydarzenie tak, aby spełnić wszystkie wymagane przepisy. "

Olga Tokarczuk i Jurek Owsiak
Olga Tokarczuk i Jurek Owsiak
Przeczytaj także Olga Tokarczuk przekazała medal noblowski na WOŚP. „To nie jest fatamorgana!”

W rozmowie z WP, Owsiak zdradził także, że chociaż dowiedział się o wydarzeniach z przekazu telewizyjnego, w jego otoczeniu znajdowała się akurat dwójka kardiochirurgów. Lekarze skontaktowali się z kolegami z Gdańska i natychmiast okazało się, że "popchnięcie prezydenta" tak naprawdę skończyło się pchnięciem nożem i walką o życie polityka w szpitalu. Ze świadomością powagi sytuacji Owsiak musiał dokończyć finał i zachować uśmiech na twarzy przez najbliższe 4 godziny.

"

W masowym przekazie mówiono o tym jako o zdarzeniu i odwiezieniu prezydenta do szpitala. My wiedzieliśmy dużo więcej, ale nie miałem prawa o tym mówić na wizji, kiedy dalej prowadziłem Finał. To był bardzo trudny moment. Wszyscy w całej Polsce i na całym świecie wspaniale grali – zbierali pieniądze. Była w tym ogromna zabawa i nikt jeszcze nie wiedział, że czeka nas następnego dnia bardzo tragiczna wiadomość. To dla mnie też chwile, które zapamiętam do końca życia. Po tym wydarzeniu w Gdańsku antena trwała jeszcze przez blisko 4 godziny. "

WOŚP 2020. Kto zagra podczas Finału w Warszawie?

Koncerty warszawskiego Finału WOŚP 2020 po raz pierwszy nie odbędą się pod Pałacem Kultury i Nauki. Impreza została przeniesiona na Plac Bankowy, gdzie będzie można nie tylko wesprzeć Fundację i przykleić sobie na kurtki czerwone serduszko, ale także posłuchać na żywo występów znanych wykonawców. 

Harmonogram koncertów na Placu Bankowym:

 • 15:30-15:50 – Majka Jeżowska Band
 • 16:00-16:25 – Cyrk Deriglasoff
 • 16:35-17:00 – Pablopavo & Ludziki
 • 17:10-17:35 – Sidney Polak
 • 17:45-18:10 – Jazz Band Młynarski - Masecki
 • 18:20-18:45 – Daria Zawiałow
 • 18:55-19:20 – Renata Przemyk
 • 19:30-19:55 – Agnieszka Chylińska
 • 20:10-20:30 – Łydka Grubasa
 • 20:40-21:00 – Kwiat Jabłoni
 • 21:10-21:30 – Ralph Kaminski
 • 21:40-22:00 - Tulia

Zobacz też: Play wpłaci złotówkę na WOŚP za każdego zebranego lajka

Tagi: Rock News WOŚP