25.10.2018 11:52

Kanye West zgłosił swój utwór do rockowej kategorii Grammy

Znany raper i producent ma na koncie 21 statuetek i ponad 60 nominacji, ale większość z nich pochodziła z kategorii hip-hopowych. 'Ye postanowił w tym roku rywalizować z innymi przeciwnikami.

Kanye West
foto: AP/Associated Press/East News

Według plotkarskiego portalu TMZ, wytwórnia płytowa Def Jam, która wydaje płyty Kanye, postanowiła wysłać do Amerykańskiej Akademii Fonograficznej utwór "Freeee (Ghost Town, Pt. 2)" i umieścić go w kategorii "Best Rock Performance". Strona poinformowała również, cytując swoje źródła, że kompozycja przeszła przez pierwszą instancję Akademii i została dodana do shortlisty wysłanej do osób głosujących. W związku z tym prawdopodobnie niedługo Kanye West zostanie nominowany do rockowej kategorii Grammy. 

Utwór "Freeee (Ghost Town, Pt. 2)" pochodzi z debiutanckiej płyty zespołu Kids See Ghosts tworzonego przez Westa i Kida Cudiego. I trzeba przyznać, że stylistycznie jest mu bliżej do psychodelicznego/alternatywnego rocka, niż rapu. Kontynuacja "Ghost Town", pochodzącego z solowego albumu Yeezusa zatytułowanego "ye", jest uznawana za jeden z lepszych kawałków na krążku "Kids See Ghosts". Gościnnie wystąpił w niej wokalista/raper Ty Dolla Sign:

Kanye nominowany do rockowej kategorii Grammy?

Trudno uwierzyć, że "Freee" będzie jedynym utworem Westa nominowanym do Grammy w 2019 roku - raper wydał w tym roku już 2 płyty (wspomniane "ye" i "Kids See Ghosts"), a 23 listopada 2018 roku ma pojawić się kolejny krążek Yeezusa zatytułowany "Yandhi". Pełną listę nominowanych do Grammy 2019 poznamy dopiero za kilka tygodni (5 grudnia 2018 roku), a sama ceremonia odbędzie się dopiero 10 lutego 2019 roku. 

Nie jest to pierwszy przypadek, w którym raperzy są nominowani do stricte "rockowych" nagród - na początku października 2018 roku grupa Migos otrzymała na MTV Awards statuetkę w kategorii "Zespół roku Pop/Rock", a kilka lat temu do Rock 'N Roll Hall of Fame wprowadzono zespół N.W.A., pionierów gangsta rapu z Zachodniego Wybrzeża. Czy oznacza to, że rock umiera? Niekoniecznie - raczej pokazuje to ignorancje ze strony organizatorów tego typu wydarzeń. Nie mniej, Kanye West otrzymujący statuetkę w kategorii "Best Rock Performance" to byłoby coś. 

Kamil Kacperski
Tagi: Kanye West