Katarzyna Nosowska: 10 najważniejszych utworów solowych na 48. urodziny wokalistki
Maciej Koprowicz
30.08.2018 15:16
Katarzyna Nosowska: 10 najważniejszych utworów solowych na 48. urodziny wokalistki Fot. Aneta Kwiatkowska/EAST NEWS

Wokalistka Heya urodziła się 30 sierpnia 1971. Z okazji jej urodzin przypominamy Wam 10 naszym zdaniem najważniejszych jej utworów jako solistki.

Katarzyna Nosowska przyszła na świat 30 sierpnia 1971 w Szczecinie. Pierwszym zespołem, w którym zaczynała przygodę z muzyką, były Szklane Pomarańcze. Kasia jako nastolatka udzielała się na scenie punkrockowej – gościnnie śpiewała w chórkach między innymi Pidżamy Porno (na albumie „Futurista”), występowała również z Włochatym. W 1993 można było ją usłyszeć na EP „Ku przyszłości” Dezertera.

Kiedy Nosowska nagrywała z Dezerterem, była już związana z założonym przez Piotra Banacha szczecińskim zespołem Hey. Początkowo muzycy grupy inspirowali się głównie grunge’em i amerykańskim rockiem alternatywnym, należąc do pionierów tego typu brzmień w Polsce.

W 1992 Hey zrobił furorę na festiwalu w Jarocinie. W ciągu kilku miesięcy stał się gwiazdą polskiego rocka numer jeden – debiutancki album zespołu, „Fire” z 1993 okazał się bestsellerem i przyniósł wiele przebojów, m.in. „Moja i twoja nadzieja”, „Teksański” i „Dreams”. Wielkim powodzeniem cieszyły się również kolejne duże albumy, „Ho!” i „?” oraz EP „Heledore”.

Katarzyna Nosowska - kariera solowa

Hey nie wystarczył jednak Kasi, która w połowie lat 90. rozpoczęła karierę solową. Nagrania wydawane pod szyldem Nosowska brzmiały zupełnie inaczej, niż Hey – inspirowane były trip-hopem, drum and bassem, techno i innymi gatunkami muzyki elektronicznej, modnymi w ostatniej dekadzie XX wieku. Mocno elektroniczne klimaty dominowały na pierwszych solowych płytach wokalistki – albumach „puk.puk” z 1996, „Milena” z 1998 i „Sushi” z 2000.

W pierwszej dekadzie XXI wieku Katarzyna poświęciła swoją uwagę przede wszystkim Heyowi, z którym nagrała trzy albumy studyjne - dopiero w 2007 ukazał się czwarty jej solowy krążek, „UniSexBlues”. Był to najbardziej przystępny z dotychczasowych albumów Nosowskiej – był bardziej gitarowy od poprzedników i przyniósł więcej radiowych przebojów.

Największym komercyjnym sukcesem Kasi-solistki była pierwsza w jej dorobku płyta z coverami – „Nosowska/Osiecka” z 2008, na której zinterpretowała słynne piosenki z tekstami pióra Agnieszki Osieckiej. Trzy lata później ukazał się bardzo udany album zatytułowany „8”, już z autorskimi piosenkami.

Z końcem 2017 działalność zawiesił Hey. Katarzyna Nosowska od tej pory skupia się na działalności solowej – pracuje nad 7. albumem studyjnym pod swoim nazwiskiem. Jego przedsmakiem jest singiel „Ja pas!”. W tym roku Kasia opublikowała również nową wersję „Jeśli wiesz co chcę powiedzieć”, zaaranżowaną z artystką techno, Natalią Zamilską.

Nosowska - 10 najlepszych utworów

W oczekiwaniu na nowy solowy album Nosowskiej przypominamy 10 jej najważniejszych naszym zdaniem utworów solowych. Okazja jest szczególna – 30 sierpnia 2019 Katarzyna obchodzi 48. urodziny.

10. „Puk, puk”

(z albumu „puk.puk”, 1996)

Tytułowy utwór z albumu „puk.puk” daje dobre pojęcie o muzycznym charakterze debiutu Kasi. Agresywna elektronika w nieco industrialnym klimacie zaszokowała niejednego fana Heya, który zakochał się w „Teksańskim” czy „Mojej i twojej nadziei”.

9. „Zoil”

(z albumu „Milena”, 1998)

Kasia chętnie udzielała się w piosenkach innych wykonawców (najsłynniejszą była nagrana z Renatą Przemyk „Kochana”), ale dość rzadko zapraszała innych artystów na własne płyty. Najsłynniejszym „featuringiem” na albumie Kasi był udział Kazika Staszewskiego w piosence „Zoil” z albumu „Milena”. Wzbudziła ona pewne kontrowersje, ponieważ adresatem tekstu był znany dziennikarz, Robert Leszczyński, o którym Nosowska jak widać miała jak najgorsze zdanie.

8. „Keskese”

(z albumu „Sushi”, 2000)

Najbardziej znany utwór z „Sushi” , uważanego za jeden z najambitniejszych i najbardziej eksperymentalny album Nosowskiej. Producentem i kompozytorem wszystkich utworów na płycie był Andrzej Smolik.

7. „Milena”

(z albumu „Milena”, 1998)

Smolik odpowiadał za oprawę muzyczną również poprzedniego albumu Kasi, „Mileny”. Szalony, drum’n’bassowo-dubowy twór tytułowy został wydany na singlu, ale stacje radiowe nie chciały go grać z powodu padającej w refrenie frazy „Milena to dziwka”.

6. „Kto tam u ciebie jest”

(z albumu „Nosowska/Osiecka”, 2008)

Piosenka z muzyką Jerzego Satanowskiego i tekstem Agnieszki Osieckiej najbardziej znana była niegdyś z interpretacji Ewy Błaszczyk, ale od 10 lat najmocniej kojarzymy ją z Kasią Nosowską.  

5. „Ja pas!”

Najnowszy utwór Kasi zapowiada, że na nadchodzącym albumie artystka znów podąży w mocno elektronicznym kierunku. W przebojowym, electropopowym utworze Nosowska w swojej interpretacji wokalnej zbliża się do… rapu! Tekst, jak zawsze znakomity, brzmi bardzo „na czasie” w dobie #MeToo.

4. „Era retuszera”

(z albumu „UniSexBlues”, 2007)

Ten zwariowany utwór był wielkim radiowym przebojem 2007 roku. W oryginalnie skonstruowanym tekście Kasia zbliżyła się do spopularyzowanej przez Kazika techniki tak zwanego „zlewu” – jest zlepkiem absurdalnych skojarzeń, które razem kreślą śmieszno-straszny obraz Polski. Muzycznie kawałek nawiązuje za to do panującej w tamtym czasie mody na garażowy indie rock.

3. „Nomada”

(z albumu „8”, 2011)

Pierwszy singiel z najlepszego solowego albumu Kasi. Wokalistka przypomniała nim, że jak nikt w Polsce trzyma rękę na pulsie tego, co w muzyce piszczy w wielkim świecie. Produkcja absolutnie na światowym poziomie.

2. „Kto?”

(z albumu „8”, 2011)

Kameralny, ale pełen emocji utwór, w którym Kasia zastanawia się nad istotą Boga/siły wyższej. W tym utworze zarówno tekstowo, jak i wokalnie nasza bohaterka dotknęła absolutu.

1. „Jeśli wiesz co chcę powiedzieć...”

(z albumu „puk.puk”, 1996)

Połączenie trip-hopu i jazzu nie brzmi jak przepis na wielki przebój, ale to właśnie ten utwór wydaje się najważniejszym i najbardziej reprezentatywnym utworem w solowym dorobku Kasi. Sama artystka najwyraźniej też tak uważa, skoro zdecydowała się odświeżyć we współpracy z Zamilską właśnie tę piosenkę.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.