Katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu: Rockowe piosenki nawiązujące do słynnego wybuchu

24.04.2019
Aktualizacja: 25.04.2019 10:17
Katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu: Rockowe piosenki nawiązujące do słynnego wybuchu Fot. Artur Zawadzki/REPORTER/Adam Burakowski/REPORTER/kadr z wideo

26 kwietnia 2019 roku mijają 33 lata od wielkiego wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Tragedia była inspiracją do stworzenia m.in. jednego z hitów Voo Voo.

Katastrofa w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku. Od największej katastrofy w historii energetyki jądrowej mijają 33 lata. Przyczyną wypadku były znaczące błędy techniczne. W elektrowni zawiódł sprzęt i zostały złamane zasady bezpieczeństwa. Skutkiem katastrofy było skażenie terenów Białorusi, Rosji i Ukrainy. Promieniowanie spowodowało masową chorobę popromienną oraz liczbę zgonów trudną do oszacowania. Do dziś teren Czarnobyla nie nadaje się do zamieszkania, a ludzie z okolic odczuwają skutki wybuchu. 

Przeczytaj także

Tragedia zainspirowała wielu twórców, którzy postanowili przedstawić historię wypadku z własnej perspektywy.  Na przestrzeni minionych 33 lat powstało wiele gier inspirowanych katastrofą. Była to seria strzelanek "S.T.A.L.K.E.R." czy misja w "Call of Duty: Modern Warfare". Katastrofa odbiła się również na kinematografii. O Czarnobylu nakręcili filmy między innymi twórcy "Paranormal Activity" oraz "Rambo". Motyw tragedii pojawia się także w muzyce. W swojej twórczości do Czarnobyla nawiązują rockowi wykonawcy tacy jak Skowyt, Voo Voo czy Katarzyna Nosowska. Oto 5 piosenek, które odnoszą się do największej katastrofy w historii energetyki jądrowej:

1. Voo Voo - Nim stanie się tak, jak gdyby nigdy nic

"Nim stanie się tak, jak gdyby nigdy nic" to jeden z najpopularniejszych utworów Voo Voo. I chociaż kompozycja Wojciecha Waglewskiego brzmi bardzo optymistycznie, była inspirowana właśnie katastrofą w Czarnobylu. Utwór powstał w 1987 roku i trafił dopiero na album "Zespół gitar elektrycznych" z 1991 roku. 

2. Katarzyna Nosowska & O.S.T.R. - Jutro jest dziś

Co ciekawe, utwór "Nim stanie się tak, jak gdyby nigdy nic" wraz z Voo Voo wykonywała także Katarzyna Nosowska i nie jest to jedyna kompozycja odnosząca się do Czarnobyla, którą wykonywała. W 2013 roku w ramach Męskiego Grania, wokalistka Hey stworzyła duet ze znanym łódzkim raperem Ostrym, z którym śpiewała utwór "Jutro jest dziś". Tekst numeru jest przepełniony metaforami nawiązującymi do reaktorów czy atomowej siły, a w jednym z wersów pojawia się nawet nazwa miasta Czarnobyl. 

3. Absynth - Moja Wina

Kolejny utwór nawiązujący do katastrofy to "Moja Wina" polskiej grupy Absynth. Kawałek pochodzi z albumu "Serce Dzwonu", a jego cały tekst opiera się na przywoływaniu tragicznych wydarzeń z życia świata. Poza wspomnieniem wybuchu reaktora w Czarnobylu twórcy śpiewają też o zamachu na Jana Pawła II, wojnie w Iraku, a także zburzeniu wież WTC w Nowym Jorku. 

4. Skowyt - La Puta Grande

W 2015 roku ukazał się album "Corrida" polskiej grupy Skowyt. Wśród kompozycji na płycie znalazł się także utwór "La Puta Grande", który jest wyliczanką win, które podmiot liryczny zarzuca Rosji. Wśród nich pojawia się "grzyb w Czarnobylu", który wyraźnie nawiązuje do tragedii sprzed 33 lat

5. Municipal Waste - Wolves Of Chernobyl

Z kolei grupa Municipal Waste poświęciła tragedii w Czarnobylu cały utwór. "Wolves Of Chernobyl" z 2009 roku opowiada o katastrofie, do której doprowadził człowiek, a teraz natura musi z nią walczyć i radzić sobie sama. Kompozycja znalazła się na płycie "Massive Aggressive", która spotkała się z dobrymi recenzjami dziennikarzy "Kerrang" czy "Blabbermouth".

Zobacz też: >>Największe katastrofy naturalne XX i XXI wieku<<

Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.