14.12.2015 18:29

Katowice Miastem Muzyki według UNESCO

47 miejscowości z 33 krajów dołączyło do prestiżowej Sieci Miast Kreatywnych. Wśród 10 wygranych w kategorii Muzyka znalazły się również Katowice.

Katowice Miastem Muzyki według UNESCO
foto: WhiskeySix, CC-BY-SA-4.0,3.0,2.5,2.0,1.0

Wyjątkowe miejsca, które według UNESCO wyróżniają się szczególnymi zasługami w rozwoju twórczej działalności, zostały nagrodzone w siedmiu kategoriach. Obejmują one Literaturę, Film, Rękodzieło i Sztukę ludową, Design, Sztukę medialną, Gastronomię oraz Muzykę.

Wszystko w ramach Sieci Miast Kreatywnych powstałej jeszcze w 2004 roku w celu promocji współpracy między miastami, dla których kluczowym elementem rozwoju są twórcze dziedziny sztuki. Do tej pory w gronie Miast Muzyki było 9 ośrodków, z czego 6 europejskich (Bolonia, Gandawa, Mannheim, Glasgow, Hanower oraz Sewilla).

W roku 2015 wyróżniono 10 miast, które dołączyły do tego elitarnego grona:

  • Adelaide (Australia)
  • Idanha-a-Nova  (Portugalia)
  • Katowice
  • Kingston (Jamajka)
  • Kinshasa (Demokratyczna Republika Konga)
  • Liverpool (Wielka Brytania)
  • Medellín (Kolumbia)
  • Salvador (Brazylia)
  • Tongyeong (Koreja Południowa)
  • Varanasi (Indie)

Irina Bokova, dyrektor generalna UNESCO, zadowolona jest z faktu, iż do Sieci przyłączono pokaźne grono z krajów, które dotychczas nie były uwzględnione w tej grupie:

"

Sieć Miast Kreatywnych UNESCO reprezentuje olbrzymi potencjał w tym, by utwierdzić rolę kultury, jako przyjaznego elementu w trwałej rozbudowie miasta. Chcielibyśmy poznawać wiele nowych miejsc i krajów, które wzbogacają Sieć dzięki swojej różnorodności. "

Przystępując do tego zaszczytnego grona, miasta zgadzają się na współpracę między sobą, wymieniając się doświadczeniem. Założeniem członkostwa jest również promocja przemysłu kulturalnego, wzmocnienie działań na rzecz większego zaangażowania społeczeństwa w życie kulturalne oraz integrację kultury w ekonomicznych i społecznych strategiach rozwoju miast.

Pierwszą polską miejscowością, która otrzymała tytuł Kreatywnego Miasta, był w 2013 roku Kraków. Zdobył ją w kategorii literatury i był drugim nieanglojęzycznym miastem w tym gronie. Kandydatura Katowic była wsparta również przez Kraków, który podzielił się swoimi doświadczeniami.

Polska miejscowość została doceniona za rozwój klasyki, jazzu oraz bluesa, jak również za festiwale muzyki elektronicznej i alternatywnej oraz rozwój infrastruktury z nią związanej.

Zobaczcie, co podczas konferencji prasowej poświęconej nadaniu tytułu, powiedzieli dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, prezydent miasta oraz dyrektor Miasta Ogrodów, którzy byli zaangażowani przy staraniach Katowic o tytuł Miasta Muzyki:

Dołączenie do Sieci Miast Kreatywnych nie wiąże się bezpośrednio z finansowym wsparciem UNESCO, ale z międzynarodowym prestiżem, turystyczną atrakcyjnością oraz zawężeniem współpracy z pozostałymi miastami. Katowice już wcześniej szczyciły się dobrymi relacjami z Sewillą, Bolonią czy Mannheim.

Miasto zapowiada już gościnny występ zespołu flamenco z Sewilli na otwarcie Art Naif Festival. Zaplanowano również wydarzenie, w którym wezmą udział partnerzy z Krakowa, Mannheimu czy Heidelbergu. Impreza będzie mieć na celu połączenie hip-hopu z poetyckim slamem. W 2017 roku Katowice zamierzają zorganizować muzyczne targi Expo.

Miasto Beatlesów nadal żyje muzyką

Wśród zwycięzców w tejże kategorii, znalazło się miejsce, które mocno wiąże się z rozwojem rocka. Liverpool, bo o nim mowa, jeszcze wcześniej został wyróżniony tytułem „Stolicy muzyki pop”. Teraz miejscowość, która głównie kojarzy się z Beatlesami, otrzymała tytuł Miasta Muzyki, które przyznano ze względu na muzyczną scenę miasta oraz rozwój tej dziedziny. Również filharmonia, która może pochwalić się 175-letnią historią, została wzięta pod uwagę przez UNESCO.

Burmistrz miejscowości zauważa, że tytuł przypieczętował znaczenie tego miejsca w historii muzyki:

"

Liverpool jest znany ze swojego muzycznego wpływu i ten status jest zasadniczym oraz odpowiednim uznaniem dla miasta, które nią żyje i oddycha. Nie jest tajemnicą, że muzyka jest jednym z najważniejszych powodów dlaczego przyjeżdżają do nas turyści – wystarczy popatrzeć na liczbę osób, które przybywają do miejsc związanych z Beatlesami, albo na tłumy przyjeżdżające na coroczne wydarzenia, jak SoundCity czy LIMF. "

Trzy festiwale, które mają miejsce w Liverpoolu, otrzymały pod koniec listopada 2015 roku nagrodę UK Festival Awards 2015. Mowa o Creamfields oraz wcześniej wspomnianych Sound City oraz LIMF. Te muzyczne wydarzenia również przyczyniły się do wygranej miejscowości.

Burmistrz stara się, by Liverpool doceniono za wydarzenia i inicjatywy, które mają miejsce obecnie:

"

Jestem pewny, że przy wsparciu takiej światowo uznanej organizacji, jaką jest UNESCO, miasto będzie dalej się rozwijało i ludzie zdadzą sobie sprawę, że nie chodzi tylko o wkład w historię muzyki, ale o te ekscytujące rzeczy, które dzieją się obecnie. "

Mimo wszystko Liverpool nie zapomina o artystach, którzy rozsławili znacznie miasto w XX wieku. Przed Cavern Club, miejscem, które wiąże się z karierą The Beatles w latach 60., postawiono pomnik z brązu przedstawiającego członków tej kultowej kapeli. Odbyło się to w 50. rocznicę ostatniego występu zespołu w mieście, który miał miejsce 5 grudnia 1965 roku.

Zobaczcie, jak prezentuje się rzeźba wykonana przez Andy'ego Edwardsa:

Wiceburmistrz Ann O’Byrne odkrywając pomnik stwierdziła, że tak naprawdę Wielka Czwórka na stałe wpisała się w historię tego miejsca:

"

Porozmawiajcie z kimś spoza naszego miasta na temat naszej historii i można zagwarantować, że na pewno wspomni o The Beatles. Jest to zatem zasadne, by postument tych ikonicznych muzyków dumnie stał na naszym ikonicznym nabrzeżu. "

Kolejne zebranie Sieci Miast Kreatywnych nastąpi we wrześniu 2016 roku w szwedzkim mieście Östersund.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News