Kazik: Pożegnalna trasa KNŻ zapadła mi w pamięć

Aleksandra Degórska
19.05.2016 13:24
Kazik: Pożegnalna trasa KNŻ zapadła mi w pamięć Fot. Antyradio.pl

W specjalnym wywiadzie dla redakcji Antyradio.pl Kazik Staszewski opowiedział o nadchodzącym pożegnalnym wydawnictwie grupy KNŻ. Dlaczego zespół kończy swoją działalność?

Historia KNŻ rozpoczęła się na początku lat 90., gdy kapela zaczęła grać materiał z solowych projektów Kazika Staszewskiego, następnie ukazały się studyjne krążki. Ważnym momentem w karierze zespołu było pojawienie się Roberta „Litzy” Friedricha, który dodał ostrego pazura do brzmienia KNŻ.

Jeszcze w 2004 roku KNŻ postanowił zawiesić swoją działalność, by powrócić cztery lata później. Wydawać by się mogło, że informacja pod koniec 2014 roku dotycząca zakończenia funkcjonowania kapeli może nie być ostatecznym pożegnaniem, skoro grupa miała w swoim zwyczaju powracanie do grania.

Tym razem jednak Kazik Staszewski zapewnia, że jest to koniec formacji KNŻ. W 2015 roku odbyła się trasa zatytułowana „Ostatni koncert w mieście”, w ramach której zespół zagrał koncerty żegnając się z fanami. Udowodnił również, że jest niezwykle energetycznym zespołem. Obok Kazika i wcześniej wspomnianego Litzy w kapeli grają Tomasz Goehs, Adam „Burza” Burzyński oraz Michał „Kwiatek” Kwiatkowski.

Formacja jednak postanowiła pozostawić pamiątkę z tych końcowych występów. 20 maja 2016 roku ukaże się „Ostatni koncert w mieście” - podwójne CD z zapisem warszawskiego występu, który miał miejsce 6 maja 2015 w klubie Stodoła oraz DVD z koncertu w łódzkim klubie Wytwórnia z dnia 22 lutego 2015. KNŻ zapowiedział to wydawnictwo udostępniając klip do utworu „Legenda ludowa”.

Jak Kazik wspomina występy w ramach trasy pożegnalnej i czy muzycy byli zmuszeni używać alkomatu - o tym wszystkim opowiedział redakcji Antyradio.pl w specjalnym wywiadzie Kazik Staszewski:

Jak podkreśla Kazik ostatnią okazją na to, by zobaczyć KNŻ na scenie będzie wydarzenie „3xKazik” podczas Cieszanów Rock Festiwal 2016:

Naprawdę jest to koniec zespołu, poza jednym wyjątkiem. W 2016 roku zagramy „Ostatni koncert w mieście” w Cieszanowie w ramach mojego monograficznego koncertu. Będzie to rozłożone na trzy dni: najpierw, 19 sierpnia 2016 odbędzie się występ KNŻ, drugiego dnia wystąpię z Kultem z materiałem z płyt „Tata Kazika” i „Tata 2”, a trzeciego dnia z projektem, do którego dołączyłem, czyli z Kwartetem ProForma. Pomyślałem, że ładnym zakończeniem będzie koncert w wykonaniu grupy KNŻ, zwłaszcza, że w Cieszanowie nie graliśmy „Ostatniego koncertu w mieście”, więc tytuł nie będzie kłamał.

Artysta zdradził również, jak współpracowało mu się z Litzą. Gitarzysta jest przyzwyczajony do tego, że w zespołach, w których się udziela, pełni rolę lidera, natomiast w KNŻ sytuacja wyglądała inaczej:

Miałem wrażenie, że Litza miał kłopoty z pogodzeniem się, że choć jest najważniejszym muzykiem w tym zespole, to nie jest przywódcą.

Choć w pewnym sensie to utrudniało współpracę, to jednak muzykom udało się połączyć siły i przez wiele lat tworzyć oraz wspólnie grać, o czym zresztą szczegółowo opowiedział Kazik:

Artysta nie zwalnia tempa i lubi angażować się w pracę kilku zespołów jednocześnie. Obecnie współpracuje z Kwartetem ProForma:

Przeniosłem się radykalnie w zupełnie inne rejony. Czy będę tęsknić za graniem z KNŻ? Na razie absolutnie nie tęsknię.

Jak zatem prezentuje się praca z Kwartetem ProForma, jacy goście pojawią się na koncertach Kazika w ramach Cieszanów Rock Festiwal 2016 i czy jest jakieś jego muzyczne oblicze, którego jeszcze nie znamy -  o tym wszystkim dowiedzie się w drugiej części wywiadu z muzykiem na Antyradio.pl!

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.