12.03.2018 15:29

Kazik Staszewski obchodzi 55. urodziny [CIEKAWOSTKI]

Wokalista znany z zespołów Kult, KNŻ i El Dupa, współpracy z Kwartetem ProForma i działalności solowej urodził się 12 marca 1963. Z okazji jego urodzin przypominamy ciekawe fakty z życiorysu tego wyjątkowego muzyka.

Kazik Staszewski obchodzi 55. urodziny [CIEKAWOSTKI]
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

Trudno wyobrazić sobie świat polskiej muzyki, nie tylko zresztą rockowej, bez Kazimierza Staszewskiego. Talent ma w genach – jest synem emigracyjnego barda Stanisława Staszewskiego, którego twórczość zresztą przybliżył słuchaczom trzema albumami z jego piosenkami, „Tata Kazika”, „Tata 2” i „Tata Kazika kontra Hedora”. Jednak Kazik, bo pod takim pseudonimem powszechnie jest znany Staszewski junior, znacznie przerósł swojego ojca popularnością – od ponad 30 lat należy do największych gwiazd polskiej muzyki.

Warszawski artysta imał się w karierze różnych gatunków i stylów - od rocka, przez rap i jazz, po muzykę awangardową i kabaretową – i w każdym odnosił sukcesy. Zdobył uznanie fanów i krytyków także jako wybitny autor tekstów, znakomity obserwator życia społecznego i politycznego w naszym kraju. Za sprawą tej „rockowej publicystyki” Staszewski w oczach wielu stał się autorytetem i rzecznikiem kontestatorsko nastawionych Polaków - zawsze krytyczny wobec władzy, hierarchii kościelnej i innych instytucji życia społecznego, często z niepopularnymi i niewygodnymi dla establishmentu opiniami na różne tematy.

Przede wszystkim Kazik jest jednak autorem dziesiątek przebojów z absolutnego kanonu polskiej muzyki. Czy to tych nagranych z Kultem („Do Ani”, „Hej czy nie wiecie”, „Polska”, „Arahja”, „Baranek”, „Gdy nie ma dzieci”), czy to z Kazikiem Na Żywo („Artyści”, „Tata dilera”), czy solo („Spalam się”, „100 000 000”, „12 groszy”, „Cztery pokoje”), czy też z licznymi innymi projektami (choćby „Natalia w Bruklinie” El Dupy i „Ta droga była daleka” z Kwartetem ProForma) – jego charakterystyczny głos i równie charakterystyczne teksty są jedyne w swoim rodzaju.

Kazimierz Staszewski urodził się 12 marca 1963, dokładnie 55 lat temu. Z tej okazji mamy dla Was 30 ciekawostek na temat tej niezwykłej postaci polskiego rocka. Sprawdźcie też 35 ciekawych faktów o zespole Kult.

55. urodziny Kazika Staszewskiego - ciekawostki

  • Pełne imię i nazwisko Kazika to Kazimierz Piotr Staszewski.
  • Swoją żonę Annę, adresatkę piosenki Kultu „Do Ani”, Kazik poznał w Toruniu. Ania w latach 80. śpiewała w zespole Bikini i należała do toruńskiej załogi punkowej, której częstym gościem był Kazik.
  • Kazik na początku lat 80. był związany z ruchem świadków Jehowy. Poważnie myślał o zostaniu wyznawcą oficjalnie, ale ponieważ wówczas musiałby zrezygnować z muzyki, porzucił te zamiary.
  • Kazik studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim przez… 9 lat i ostatecznie jej nie ukończył. Karierze naukowej naszego bohatera stanęła na drodze oczywiście rozwijająca się kariera muzyczna z Kultem.
  • Jako nastolatek, Kazik miał bardzo bogatą wyobraźnię. Zapisywał w zeszytach historie fikcyjnych zespołów rockowych i wyniki wymyślonych rozgrywek piłkarskich. Fikcyjne turnieje „rozgrywał” na papierze do 24. roku życia.
  • W dzieciństwie Kazik pisał także mikropowieści. Jedna z nich, „Proces bandy Gorfryda”, posłużyła w 2004 roku jako tekst identycznie zatytułowanej piosenki z solowego albumu „Czterdziesty pierwszy”.
  • Od początku muzycznej kariery Kazik nie tylko śpiewa, ale i gra na saksofonie. Jego grę słychać między innymi w jednym z pierwszych przebojów Kultu, „Krwi Boga”. Co ciekawe, nasz bohater nauczył się grać na saksie… nieprawidłowo, od jednego z kolegów z punkowej załogi. Dopiero kilkanaście lat później wykształcony muzycznie kolega skorygował jego błędy.
  • W 1988 roku Staszewski rozwiązał Kult i wyjechał do Anglii w celach zarobkowych – pracował jako budowlaniec. Na szczęście po kilku miesiącach wrócił i reaktywował zespół.
  • Pierwsze dwa solowe albumy Kazika, „Spalam się” z 1991 i „Spalaj się!” z 1993 uchodzą za jedne z pierwszych polskich albumów rapowych. Ponieważ podkłady oparte są na wielu samplach ze znanych utworów, ze względów prawnych nigdy nie doszło do reedycji tych krążków. Kazik twierdzi, że przede wszystkim chodzi o brak zgody AC/DC.
  • Już w latach 80. Kazik przeżywał fascynację muzyką rap i funk. „Narodzeni na nowo” Kultu z 1987 to jeden z pierwszych przejawów „nawijania” w polskiej muzyce.
Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele Kazik Na Żywo Kult Kazik Staszewski