11.08.2017 09:33

Kazik i Kwartet ProForma prezentują klip do utworu „Most”

Powstał drugi teledysk promujący album z piosenkami do tekstów Stanisława Staszewskiego, „Tata Kazika kontra Hedora”.

Kazik i Kwartet ProForma prezentują klip do utworu „Most”
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

Płyta jest kolejnym podejściem Kazika Staszewskiego do twórczości jego ojca, Stanisława. Staszek, jak popularnie był nazywany Staszewski senior, był znanym w artystycznym środowisku Warszawy bardem. Zmarł w 1973 na emigracji w Paryżu. Pozostawił po sobie wiele piosenek i wierszy, które nigdy nie były profesjonalnie zarejestrowane – zyskały kultowy status, krążąc na przegrywanych kasetach magnetofonowych.

W 1993 i 1996 zespół Kazika, Kult wydał dwa albumy z piosenkami Staszka Staszewskiego, „Tata Kazika” i „Tata 2”. Zwłaszcza pierwszy z nich był ogromnym sukcesem artystycznym i rynkowym – przyniósł takie wielkie przeboje, jak „Baranek”, „Celina” i „Marianna”. Kult skorzystał z większości zachowanych piosenek z muzyką i tekstami taty lidera, ale w ostatnich latach Kazik odnalazł w rodzinnym archiwum wiele jego wierszy. Wraz z Kwartetem ProForma dopisał do nich muzykę i tak powstał album „Tata Kazika kontra Hedora”, którego tytuł jest dowcipnym cytatem z solowej piosenki wokalisty, „12 groszy”.

Do sieci trafił drugi wideoklip promujący wydawnictwo, który powstał do piosenki „Most”. Teledysk wyreżyserowali Łukasz Jedenasty i Zuzanna Staszewska, prywatnie siostrzenica Kazika. Zobaczcie efekt ich pracy:

Płyta „Tata Kazika kontra Hedora” trafiła na sklepowe półki 19 maja 2017. Fani Kazika i spółki mogli premierowo odsłuchać nowy materiał w redakcji Antyradia. Pierwszym singlem promującym wydawnictwo był utwór „Ta droga była daleka”.

Maciej Koprowicz
Tagi: Kazik Staszewski Rock News