Keith Emerson nie żyje. Miał 71 lat

Jakub Gańko
12.03.2016 09:04
Keith Emerson nie żyje. Miał 71 lat Fot. REX / Shutterstock / East News

Klawiszowiec jednej z najbardziej znanych progresywnych supergrup lat 70. nie żyje. Muzyk popełnił samobójstwo.

Keith Emerson odszedł w nocy z 10 na 11 marca 2016 roku. Współzałożyciel i klawiszowiec Emerson, Lake & Palmer miał 71 lat. O śmierci muzyka poinformował oficjalny profil zespołu na Facebooku.

Z wielkim smutkiem musimy oświadczyć, że Keith Emerson zmarł ostatniej nocy w swoim domu w Santa Monica, w Los Angeles, w wieku 71 lat. Prosimy o uszanowanie prywatności Jego rodziny.

Jak donoszą lokalni funkcjonariusze, trwa śledztwo w sprawie samobójstwa. Ciało muzyka zostało znalezione przez jego dziewczynę z pojedynczą raną postrzałową głowy. Keith Emerson cierpiał na chorobę zwyrodnieniową prawej ręki, co uniemożliwiało mu czerpanie pełnej satysfakcji z gry na klawiszach - mógł używać wyłącznie ośmiu palców. Muzyk przeszedł operację w 2010 roku i zmagał się z depresją.

Carl Palmer, jego kolega z zespołu, złożył mu hołd w swoim oświadczeniu, zwracając szczególną uwagę, że Emerson był nie tylko doskonałym współpracownikiem, lecz także oddanym przyjacielem.

Keith był delikatną duszą, która kochała muzykę i dawała z siebie wszystko na koncertach. Jego umiejętności klawiszowe jeszcze długo nie będą miały sobie równych. Był pionierem, a jego innowacyjny muzyczny geniusz wzruszał nas wszystkich: w świecie rocka, muzyki klasycznej i jazzu. Zawsze będę pamiętał jego ciepły uśmiech, doskonałe poczucie humoru, przykuwające uwagę występy i oddanie muzyce. Miałem wielkie szczęście, że go znałem i miałem okazję tworzyć razem z nim.

W zespole Emerson, Lake & Palmer obu muzykom towarzyszył wokalista i gitarzysta Greg Lake. Grupa została założona na początku 1970 roku w Londynie i szybko zyskała popularność dzięki pięciu albumom wydanym w latach 1970-1973. Po trzyletniej przerwie kontynuowała działalność, jednak już z mniejszym powodzeniem. Zespół uległ pierwszemu rozwiązaniu w 1979 roku.

Emerson, Lake & Palmer powrócił na początku lat dziewięćdziesiątych. Oprócz nagrania dwóch płyt studyjnych, grupa koncertowała aż do 1998 roku. Jej ostatni występ miał miejsce w 2010 roku, kiedy wystąpiła na High Voltage Festival w Londynie z okazji swojego czterdziestolecia.

Trio do dziś uznawane jest za klasykę rocka progresywnego, a jego twórczość cieszyła się wielką popularnością na całym świecie. Tylko na terenie Stanów Zjednoczonych zespół zdobył 10 złotych płyt. Oprócz tego wszyscy muzycy - w tym Keith Emerson - prowadzili działalność solową i komponowali muzykę do filmów.

Spoczywaj w pokoju.

Jakub Gańko Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.