Kendrick Lamar wygrał nagrodę Pulitzera w kategorii muzyka

Kamil Kacperski
17.04.2018 11:22
Kendrick Lamar wygrał nagrodę Pulitzera w kategorii muzyka Fot. Dimitrios Kambouris/ AFP/EAST NEWS

Raper został nagrodzony za wydany w 2017 roku album „DAMN.”. Kendrick jest pierwszym w historii raperem, który otrzymał to prestiżowe wyróżnienie.

Kendrick Lamar otrzymał nagrodę Pulitzera w kategorii muzyka za wydany w 2017 roku album „DAMN.”. Dotychczas jedynymi artystami, którzy mieli okazję wygrać prestiżowe wyróżnienie byli muzycy jazzowi lub klasyczni. Krążek Lamara jest jego 4. studyjnym projektem i okazał się ogromnym sukcesem nie tylko artystycznym, ale również komercyjnym - do tej pory w samych Stanach Zjednoczonych album sprzedał się w ponad 2 milionach kopii, co pozwoliło mu uzyskać status podwójnej platyny.

Rada Pulitzera ogłosiła swój werdykt w poniedziałek, 16 kwietnia 2018 roku. Album „DAMN.” został przez nich określony:

Wirtuozerskim zbiorem utworów, zjednoczonym przez ich żargonową autentyczność i rytmiczną dynamikę, która oferuje poruszające przedstawienie różnorodności życia współczesnych Afroamerykanów.

Kendrick Lamar z Pulitzerem

Nagroda Pulitzera jest kolejnym wyróżnieniem, które zebrał album Lamara - na tegorocznej Ceremonii Rozdania Grammy „DAMN.” zgarnęło statuetkę za album roku hip-hop/rap, nominowane było również do płyty roku. Niestety, raper przegrał w tej kategorii z Bruno Marsem. Oprócz tego dostał również nagrody od MTV, American Music Awards, a singiel „HUMBLE” zdobył prawie 500 milionów wyświetleń na Youtube oraz ponad 700 milionów odtworzeń na Spotify:

Warto wspomnieć, że na albumie „DAMN.” znalazł się utwór „XXX”, w którym gościnnie wystąpili Bono i Edge z zespołu U2. Artysta zrewanżował się zwrotką w piosence „Get Out Of Your Own Way”, pochodzącej z wydanej w 2017 roku płyty „Songs of Experience”. 

Raper był również „gospodarzem” albumu „Black Panther: The Album”, który zawierał muzykę inspirowaną filmem Marvel Studios o tym samym tytule. Kendrick wystąpił w każdym z utworów, a towarzyszyli mu tacy artyści jak Future, SZA, Vince Staples, czy The Weeknd. Album również odniósł sukces komercyjny, ale nie mógł cieszyć się takimi ocenami jak „DAMN.”, czy „To Pimp a Butterfly”, które otrzymało aż 11 nominacji do Grammy i jest jedną z najlepiej ocenianych płyt hip-hopowych tego tysiąclecia. 

Kendrick Lamar w Polsce 2018

Artysta wystąpi w Polsce w ramach Kraków Live Festival 2018. Koncert Kendricka Lamara odbędzie się pierwszego dnia festiwalu, czyli 17 sierpnia 2018 roku. Bilety są wciąż dostępne na stronie ebilet.pl w cenie od 109 złotych.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.