19.03.2019 13:53

Kielce odwołały koncert rockowej grupy Hungarica. Wcześniej występ grupy anulowano też w Lublinie i Warszawie

Prezydent Bogdan Wenta zdecydował, że węgierska formacja Hungarica nie wystąpi podczas Dni Przyjaźni Polsko–Węgierskiej w Kielcach.

Koncert
foto: shutterstock.com

Grupa Hungarica powstała w 2007 roku na Węgrzech. Zespół wykonuje głównie rock narodowy, a ich muzyka koncentruje się na historii Węgier. Na jednym z albumów formacji wystąpił polski wokalista znany z działalności w Turbo czy CETI -  Grzegorz Kupczyk, a grupa wielokrotnie podkreślała swoją sympatię do Polski i Polaków. Z tego powodu zespół miał zagrać koncert w ramach Dni Przyjaźni Polsko–Węgierskiej 2019 w Kielcach. Występ został jednak odwołany.

Hungarica nie zagra w Kielcach. Władze odwołały koncert rockowej formacji

Utrudnianie organizacji koncertów rockowych przez władze miast czy protesty wiernych przeciwko takim imprezom są w Polsce na porządku dziennym. Z problemami zmaga się chociażby festiwal "Uwolnić Muzykę", któremu władze miasta wycofały dotację oraz chciało ingerować w line-up. Do sporu dołączyła także społeczność kościoła w Środzie Śląskiej, która namawia do całkowitego odwołania imprezy. Koncertów metalowych nie chcą także mieszkańcy Singapuru, którzy stworzyli petycję przeciw koncertom Watain i Soilwork. Występy ostatecznie się nie odbyły.

Tym razem jednak mamy do czynienia nie z rockowym festiwalem a imprezą, która ma na celu propagowanie przyjaźni między Węgrami a Polską. Z kolei kontrowersji w twórczości grupy Hungarica nie budzą ciężkie dźwięki czy używanie okultystycznej symboliki, ale propagowanie nazizmu

Prezydent Kielc otrzymał list otwarty podpisany przez kilkanaście społecznych i politycznych organizacji, które zaapelowały do władz miasta o odwołanie koncertu Hungarica. Podstawowy argument zawarty w piśmie to powołanie się na przekaz węgierskich muzyków, który budzi kontrowersje, a grupa ze względu na swoje poglądy nie zagrała już między innymi w Lublinie oraz Politechnice Warszawskiej.

Jak podaje portal onet.pl, stowarzyszenie "Otwarta Rzeczpospolita" stwierdziło w swoim piśmie:

"

Członkowie tego zespołu (Hungarica) czynnie wspierają działalność neofaszystowskiej partii Jobbik oraz Gwardii Narodowej, uznawanej za organizację neonazistowską, która została zdelegalizowana przez węgierski sąd za działalność naruszającą prawa mniejszości, antysemityzm i negowanie Holokaustu. "

Prezydent Kielc, Bogdan Wenta poinformował na konferencji prasowej, że sprawa zespołu Hungarica została poruszona na jednym z jego spotkań w ambasadzie Węgier. Wówczas również pojawiła się wątpliwość, czy tak kontrowersyjna grupa powinna uczestniczyć w Dniach Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Ostatecznie Wenta 18 marca 2019 roku podjął decyzję o odwołaniu występu:

"

Sądzę, że podczas Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej nie powinno być miejsca na jakiekolwiek kontrowersje, które mogą spowodować interpretacje z lewej czy z prawej strony. "

Decyzji prezydenta nie popiera z kolei Stowarzyszenie Kieleckich Patriotów. Według organizacji to "skandal dyplomatyczny", ponieważ Hungarica jest wspierana przez węgierski resort kultury, a prezydent usuwając grupę z harmonogramu imprezy wykazał się brakiem szacunku dla tamtejszej kultury.

Sprawdź: >>Koncert norweskiej grupy odwołany ze względu na poglądy nazistowskie<<

Joanna Chojnacka
Tagi: Rock News