20.02.2018 12:08

King Dude zrezygnował z trasy z zespołem oskarżanym o poglądy nazistowskie

Trasa Taake po Stanach Zjednoczonych stoi pod znakiem zapytania. King Dude zrezygnował z występów w roli supportu Norwegów.

King Dude zrezygnował z trasy z zespołem oskarżanym o poglądy nazistowskie
foto: kadr z wideo

Norweski Taake jest ważnym zespołem na norweskiej scenie blackmetalowej. Jednak jak w przypadku wielu skandynawskich kapel metalowych, jego działalność budzi kontrowersje.

Lider grupy, Hoest w wywiadach podkreśla, że jego celem jest wzbudzenie dumy narodowej w rodzinnym kraju, więc zespół bywa oskarżany o nacjonalizm i rasizm. W 2011 złą sławę zdobył utwór „Orkan” o przesłaniu antyislamskim. Największy skandal wywołał jednak występ Taake w Essen w Niemczech w 2007, kiedy to wokalista wystąpił ze swastyką namalowaną na torsie.

Choć Hoest odcina się od poglądów skrajnie prawicowych i twierdzi, że jego Taake „nie jest politycznym zespołem nazistowskim”, to zdarza się, że jego występy budzą protesty, szczególnie środowisk antyfaszystowskich i antyrasistowskich. Nowojorski oddział Antify oprotestował pierwszy koncert planowanej na wiosnę amerykańskiej trasy zespołu w Nowym Jorku 24 marca 2018. W rezultacie występ odwołano.

Teraz z udziału w trasie u boku Taake wycofał się King Dude. Indiefolkowo-metalowy wokalista w oświadczeniu napisał:

"

Z powodów niezależnych ode mnie i szczerze mówiąc, poza granicą mojego zrozumienia, wycofuję się z trasy z Taake. Chcę, by było jasne, że jestem lucyferianinem i nie głoszę nienawiści, ani nie popieram niczego, co pozwala na nienawiść. Wierzę w rozwój zarówno osobisty i duchowy, tak samo, jak w głoszenie wiedzy za wszelką cenę i wbrew wszystkim świętościom.

Banner, pod którym ludzie wchodzą na koncerty King Dude musi przyjaźnie witać wszystkich ludzi, bez względu na ich ścieżkę życiową, rasę, religię, gender itp. Nie muszę mówić, że tak zawsze było na moich koncertach i nie widzę powodu, dla którego na tej trasie miałoby być inaczej. Polityczne dyskusje absolutnie nie są mile widziane na moich koncertach, nie ma na to miejsca. Moje koncerty powinny być jak sanktuarium dla każdego, być miejscem, w którym ludzie mogą znaleźć swój własny kościół. "

Amerykańskie media spodziewają się, że Taake może odwołać swoją amerykańską trasę.

Maciej Koprowicz
Tagi: King Dude Rock News