12.10.2015 13:28

Kirk Hammett: Kiedyś czułem się jak potwór

Gitarzysta zespołu Metallica zdradził, że oprócz muzyki to horrory i komiksy pomogły mu wyjść z ciemności. Skąd w jego życiu tyle mroku?

Kirk Hammett: Kiedyś czułem się jak potwór
foto: kadr z wideo

Kirk Hammett zdradził, że wiele zawdzięcza filmom, książkom oraz komiksom o mrocznej tematyce. Muzyk wyjawił, że dorastając w San Francisco czuł się jak outsider - to popchnęło go w stronę obsesyjnego zainteresowania horrorami i piekielnymi treściami. Gitarzysta Metalliki zawsze widział powiązania w swoim życiu z losami potworów opisywanych w przerażających historiach.

"

Wierzcie lub nie, ale jestem introwertykiem. Ludzie widzą mnie na scenie i obserwują mnie, gdy wychodzę przed 50 tysięczną publiczność bez mrugnięcia okiem. Jednak jestem po prostu do tego przyzwyczajony. "

Skąd w życiu Hammetta tyle zła i negatywnych emocji?

"

Wszystko z powodu historii mojej rodziny, zawsze czułem się jak wyrzutek. Jako dziecko byłem bardzo nieśmiały, cichy i uważny. Miałem problemy z dopasowaniem się do wielu sytuacji i sam czułem się jak potwór. Obserwowałem to, co monstra przeżywały na ekranie i odnosiłem to do własnego życia. "

Jakkolwiek tematyka filmów, książek i komiksów grozy kojarzy się raczej z ciemnymi barwami, gitarzysta twierdzi, że to właśnie one wpłynęły na dzisiejsze postrzeganie świata, który teraz nie wydaje mu się mrocznym miejscem.

"

Moja życiowa perspektywa została pokolorowana przez horrory. Jestem tak uwikłany w tą wrażliwość, że przepływa przeze mnie naturalnie i ma ujście w muzyce. Słucham wielu ciężkich kawałków przez cały czas. "

Artysta postanowił przekuć swoje zainteresowania i poglądy w sztukę. Hammett od dwóch lat jest kuratorem imprezy Fear FestEvil, która odbywa się w jego rodzinnym mieście.

Skąd w głowie muzyka wzięła się cała idea „imprezy strachu”?

"

To mój prezent dla wszystkich maniaków horrorów podobnych do mnie. Festiwal został zorganizowany z wielką miłością do tych wszystkich postaci i filmów, które towarzyszyły mi od dzieciństwa, aż po dorosłość. "

W 2012 roku muzyk wydał zaś książkę „Too Much Horror Business”, w której opisał swoją imponującą kolekcję gadżetów i pamiątek związanych z tematyką horrorów. Część z nich mogli obejrzeć uczestnicy wystawy zorganizowanej na terenie lotniska w San Francisco...

Okazuje się, że będąc dzieckiem Hammetta, kojącej i radosnej kołysanki nie uświadczysz...

"

Nie jestem typem, który usiądzie i zacznie grać wesołe utwory, nawet kiedy jestem sam lub ze swoimi dziećmi. Mówię wtedy: „Hej dzieciaki, posłuchajcie tego fajnego riffu Black Sabbath, którego wcześniej nie słyszeliście” albo: „Hej, czy to nie brzmi jak z nawiedzonego domu?” albo „Hej, to brzmi jakby Godzilla przechodziła przez Tokio”. Tak po prostu. Ja żyję w tonacji molowej. Horrory są właśnie w tonacji molowej. "

Hammett z codziennymi rozterkami radzi sobie także w mniej ponury sposób. W dorosłym życiu sposobem Hammetta na stres i trudy dnia jest... robienie przetworów z wiśni, fig i brzoskwiń.

Magda Słomka
Tagi: Metallica Duperele Kirk Hammett