16.01.2017 10:01

Kirk Hammett: Riffy, które zgubiłem prawdopodobnie nie były wystarczająco dobre

Gitarzysta doszedł do wniosku, że skoro nie pamięta nagrań, które stracił, to nie były one godne uwagi.

Kirk Hammett: Riffy, które zgubiłem prawdopodobnie nie były wystarczająco dobre
foto: Mairo Cinquetti / East News

Kirk Hammett całkiem niedawno przyznał, że skupił się na solówkach, bowiem nie miał większego wpływu na najnowszy album Metalliki zatytułowany „Hardwired... To Self-Destruct”. Fakt, że muzyk zgubił telefon, na którym miał nagrane prawie 300 riffów nie wpłynął dobrze na tworzenie materiału na 10. studyjne wydawnictwo zespołu.

Na początku 2015 Hammett opowiedział o swoim niefortunnym zdarzeniu:

"

Nagrałem riffy na mojego iPhone’a, ale jakieś sześć miesięcy temu stało się nieszczęście. Zgubiłem mojego iPhone’a z 250 pomysłami. Byłem zdruzgotany. Nie miałem kopii zapasowej. Chodziłem załamany dwa czy trzy dni. "

Muzyk prawdopodobnie zostawił telefon w taksówce w Danii. Jednak czas goi rany i Hammett już tak nie rozpacza z tego powodu. Co więcej uważa wręcz, że zgubione riffy najwidoczniej nie były wiele warte:

"

Obecnie tworząc cokolwiek doszedłem do wniosku, że jeśli nie pamiętam tego w momencie, gdy biorę gitarę to znaczy, że nie jest to dostatecznie dobre. "

Dlaczego gitarzysta doszedł do takiego wniosku?

"

Mówię tak po tym, jak dużo rozmyślałem o muzyce powstałej przed tym, jak pojawiły się takie rzeczy, jak magnetofony czy cyfrowy zapis dźwięku. Wszystko trzeba było notować się i zapamiętywać, zatem muzycy mogli pamiętać tylko najlepszy materiał. Gdy artyści zajmowali się tym w latach 20., 30., 40., 50., 60. aż do 70. - musieli oni pamiętać to wszystko, co grali. Nie mogli tak po prostu włączyć rejestrator. "

To spowodowało, że Hammett również stara się w taki sposób pracować:

"

Jeżeli w żaden sposób czegoś nie pamiętam to prawdopodobnie oznacza, że nagranie nie było wystarczająco dobre. Takie właśnie teraz mam podejście i jest to o wiele lepsza metoda, bo nie jestem tak uzależniony od sprzętu rejestrującego dźwięk. Co więcej pokazuje to, że materiał, który tworzę i mogę pamiętać jest na najwyższym poziomie, bo jest od razu przystępny i łatwo zapamiętywalny. "

Posłuchajcie, co jeszcze opowiedział muzyk w wywiadzie:

Kirk Hammett podzielił się również radami, które przydadzą się gitarzyście, który chce grać solówki. Muzyk uważa, że każdy artysta powinien zacząć od podstaw, które są bardzo istotne.

Co sądzicie o teorii Kirka Hammetta?

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Metallica Kirk Hammett