05.01.2017 11:39

Kirk Hammett doradza gitarzystom, którzy chcą grać solówki

Muzyk Metalliki uważa, że każdy artysta powinien zacząć od podstaw, które są niezwykle istotne i wpływają na poziom grania na gitarze.

Kirk Hammett doradza gitarzystom, którzy chcą grać solówki
foto: Polaris / East News

Talent talentem, ale jak w każdej dziedzinie niezwykle istotny jest trening i regularne ćwiczenia. Wie o tym Kirk Hammett, który był przykładnym uczniakiem, o czym wspomniał Joe Satriani zachwalający swojego pilnego ucznia.

Już raz Kirk Hammett doradzał gitarzystom co należy zrobić, żeby być naprawdę dobrym. A jakie rady ma artysta dla młodych gitarzystów w kwestii solówek? Uważa on, że najważniejsze są tak naprawdę podstawowy:

"

Po pierwsze, jeśli próbujesz grać solo gitarowe musisz znać podstawowy rytm. Musisz też wiedzieć, gdzie znajdują się wszystkie nuty na gryfie. "

Jaki jest zatem kolejny krok w nauce?

"

Następnie musisz nauczyć się skal: systemu dur-moll, pentatoniki, modusu, skal w 1, 2, 3 oktawach, skali molowej i durowej, oktaw, arpeggio w 2 i 3 oktawach. "

Jak więc widać praca gitarzysty nie jest wcale taka łatwa:

"

Musisz się tego wszystkiego nauczyć, jeśli chcesz być kompetentnym gitarzystą. Są oczywiście muzycy, którzy się tego nie nauczyli i mimo to byli świetni, więc wiesz, jeśli znajdujesz się gdzieś po środku myślę, że będzie w porządku. "

Kirk Hammett zna się już tak dobrze na rzeczy, że w ogóle nie trenował solówek, które znalazły się na najnowszej płycie „Hardwired... To Self-Destruct”:

"

Celowo się nie przygotowuję, może tylko tak z 5 %. Jednak w większości przypadków pomysł jest taki, żeby być spontanicznym, improwizować najwięcej jak się da i uchwycić ten muzyczny moment. "

Gitarzysta skupił się na solówkach, bo nie miał większego wpływu na studyjne dzieło Metalliki ze względu chociażby na fakt, że Hammett zgubił telefon, na którym nagrane były riffy. Robert Trujillo uważa jednak, że pomimo tego, iż na nowej płycie nie ma zbyt wielu pomysłów Hammetta to jednak dzięki solówkom czuć w nagraniach jego obecność.

Jeśli rady Kirka Hammetta to dla Was za mało, to możecie również zerknąć jakie wskazówki dla młodych muzyków mieli John PetrucciJohn Myung.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Metallica Kirk Hammett