Klasyczny metal kontra współczesny metal

Robert Skowronski
30.11.2015 11:13
Klasyczny metal kontra współczesny metal Fot. kadr z wideo

Stare w starciu z nowym. Czy minione dekady rozgromią współczesne granie? Oto pokoleniowa walka w metalowym ujęciu.

Długie włosy, katany i klasyczny metal - wciąż tego słuchamy i rozpływamy się w dźwiękach, do których jednak nasi ojcowie czują zapewne większy sentyment i nostalgię związaną z młodymi latami. Współczesny metal to już inne podejście - pióra do ziemi zastąpiły modnie zaczesane grzywki, a sylwetki muzyków zdobią spodnie-rurki i full capy na głowie.

To jednak tylko wizerunek, a jak się sprawa ma z samą muzyką? Kompozycje nabrały większej dozy agresywności i ciężaru. Nawet same instrumenty przeszły swoistą ewolucję. Klasyczny Fender powoli odchodzi do lamusa ustępując miejsca co bardziej wymyślnym egzemplarzom. A riffy? Brzmienie mają inne, ale czy aż tak bardzo odległe od tego co było kiedyś?

Jared Dines zaprezentował film, w którym w przeciwległych rogach ringu stają naprzeciwko siebie klasyczny i współczesny metal. Okazuje się, że to co nowe jest głęboko zakorzenione w historii ciężkiej muzyki. Pojedynek czas zacząć... Let's get ready to rumble!

YouTuber stworzył już pokaźną liczbę filmów, w których uprawia podobne „cuda-niewidy”. Mieliśmy już okazję zobaczyć 10 rodzajów solówek gitarowych, 10 breakdownów, a także m.in. przekonać się, jak gra się na gitarze oraz perkusji po zażyciu używek. Pokazał nam też nowe techniki wokalne - screaming bez emocji, jak i ten pełen pasji.

Jeżeli podobają Wam się takie muzyczne pojedynki, to sprawdźcie również starcie pomiędzy metalcorem a deathcorem.

Co wybieracie, klasyczny czy współczesny metal?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.