Klub 27 - przeklęta grupa wybitnych muzyków, którzy zmarli za wcześnie. Kto do niej należy?

Aleksandra Degórska
10.07.2018 12:17
Klub 27 - przeklęta grupa wybitnych muzyków, którzy zmarli za wcześnie. Kto do niej należy? Fot. ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News; East News; PHOTOSHOT/REPORTER/East News

Oto jedna z najsłynniejszych teorii spiskowych w historii muzyki. Wszystko przez to, że wielu wybitnych muzyków odeszło właśnie w wieku 27 lat.

Sex, drugs and rock'n'roll - wiele gwiazd rocka były żywym przykładem takiego stylu życia. Koncert za koncertem, alkohol, romanse, imprezy, narkotyki. W powszechnym mniemaniu właśnie tak wygląda życie większość gwiazd rocka, w końcu ciągłe przebywanie w trasie powoduje, że muzyk nie jest w stanie prowadzić „normalnego” życia, codziennie chodzić na 8 godzin do pracy, odprowadzać dzieci do szkoły i jeść kolację razem z rodziną w domowym zaciszu.

Jednak szalony tryb życia często prowadzi do tragedii - przez swoje uzależnienie o śmierć otarli się tacy znani muzycy, jak m.in. Dave Gahan z Depeche Mode czy Steven Adler z Guns N' Roses.

Czym jest Klub 27?

W świecie muzyki utarło się przekonanie, że istnieje swego rodzaju fatum, bowiem wielu utalentowanych muzyków zmarło w wieku 27 lat. - szczególnie w latach 60.i 70., gdy Dzieci Kwiatów nie stroniły od narkotyków i ogromnej ilości alkoholu. Właśnie wtedy odeszli tacy legendarni twórcy, jak Janis Joplin, Jimi Hendrix czy Jim Morrison - najbardziej znane twarze Klubu 27.

Początkowo jednak fakt, że znani muzycy zmarli w tym samym wieku uważany był jedynie za pewną ciekawostkę. Teoria dotycząca Klubu 27 rozpowszechniła się po śmierci Kurta Cobaina, gdy jego matka w jednym wywiadzie wspomniała właśnie o tym zjawisku.

Niestety do Klubu 27 „dołączają” również artyści w XXI wieku - jedną z głośniejszych spraw była śmierć wokalistki Amy Winehouse.

Członkowie Klubu 27

Klub 27 - czy naprawdę istnieje?

Po śmierci Amy Winehouse brytyjscy naukowcy zwrócili uwagę na Klub 27, ale stwierdzili, że jest to tylko popkulturowa bajeczka. Wykazali jedynie, że artyści w przedziale wiekowym 20-30 są trzy razy bardziej narażeni na śmierć - wszystko przez oczywiście narkotyki oraz alkohol, które często nieodłącznie się wiążą ze stylem życia muzyków.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.