Kobiety dostają mniej nagród Grammy, bo się za słabo starają? Przewodniczący Akademii Nagraniowej tłumaczy się ze swojej wypowiedzi

Maciej Koprowicz
31.01.2018 10:46
Kobiety dostają mniej nagród Grammy, bo się za słabo starają? Przewodniczący Akademii Nagraniowej tłumaczy się ze swojej wypowiedzi Fot. JEWEL SAMAD/AFP/EAST NEWS

W świecie muzyki zawrzało po bardzo niefortunnej wypowiedzi prezydenta Recording Academy, Neila Portnowa.

Tegoroczna gala rozdania Grammy, najbardziej prestiżowych nagród w przemyśle muzycznym, już za nami. Dla niektórych obserwatorów ceremonii, która odbyła się 28 stycznia 2018 w Nowym Jorku, jej wyniki okazały się bardzo zastanawiające.

W zdecydowanej większości kategorii w 2018 roku triumfowali bowiem mężczyźni. Ich „łupem” padły także te najbardziej prestiżowe, takie jak album roku, nagranie roku i nagranie roku, a także wszystkie kategorie rockowe. Jeśli chodzi o najważniejsze kategorie, to kobietę wyróżniono jedynie w kategorii Najlepszy Nowy Artysta – statuetkę otrzymała Alessia Cara.

O komentarz w sprawie silnej „maskulinizacji” Grammy magazyn „Variety” poprosił przewodniczącego przyznającej te nagrody amerykańskiej Akademii Nagraniowej (Recording Academy), Neila Portnowa. Ten powiedział:

Kobiety, które mają w sercach i duszach kreatywność, które chcą być muzykami, które chcą być inżynierami, producentami i chcą być częścią przemysłu [muzycznego] na poziomie wykonawczym… Muszą się bardziej postarać [to step up]. Myślę, że byłyby mile widziane.

Na Portnowa posypały się gromy, szczególnie ze strony kobiecej części branży. Dziennikarka radia KROQ, Kat Corbett wezwała na Twitterze wręcz do bojkotu Grammy przez kobiety.

Neilu Portnow, jesteś głuchy jak cholera.

Panie, przestaję się starać i nie przyjdę w przyszłym roku. Zobaczymy, jak show sobie poradzi bez nas.

Portnow poczuł się zobowiązany przeprosić urażone kobiety. „Billboardowi” powiedział:

Niefortunnie użyłem dwóch słów „postarać się”, które, kiedy się je wyjmie z kontekstu, nie przekazują moich poglądów i tego, co miałem na myśli. Nasza branża musi docenić te kobiety, które marzą o karierze w muzyce i stawiają czoła barierom, których mężczyźni nigdy nie mieli do pokonania.

Żałuję, że nie wyraziłem się tak jasno, jak powinienem, przekazując tę myśl. Wciąż robię wszystko, co w mojej mocy by uczynić naszą muzyczną społeczność miejscem lepszym, bezpieczniejszym i bardziej reprezentatywnym dla wszystkich.

Z ostatnich badań wynika jednak, że w przemyśle muzycznym rzeczywiście działa znacznie więcej mężczyzn, niż kobiet. Szczególnie wśród producentów – na jedną panią przypada 49 panów.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.