05.04.2018 17:04

Kobiety zarabiają znacznie mniej od mężczyzn w dużych wytwórniach w Wielkiej Brytanii

Dane, które ujawniły wytwórnie płytowe pokazały, że są spore różnice jeśli chodzi o wypłaty.

Kobieta słuchająca muzyki
foto: materiały prasowe

Naukowcy wykazali, że gdy nadejdzie armagedon przetrwają kobiety - mimo tego, że płeć piękna zrobiła wiele, by wywalczyć sobie lepszą pozycję nadal okazuje się, że sytuacja nie wygląda zbyt optymistycznie.

Po ujawnieniu oskarżeń producenta Harveya Weinsteina o molestowanie seksualne aktorek również świat muzyczny zaczął głośno mówić o niesprawiedliwym traktowaniu kobiet. Alice Glass oskarżyła lidera Crystal Castles o gwałt i znęcanie się, natomiast Twiggy Ramirez z zespołu Marilyn Manson usłyszał zarzut gwałtu.

Kobiety w przemyśle muzycznym

Zdecydowanie więcej producentów muzycznych to mężczyźni i kolejne statystyki dotyczące wytwórni płytowych nie polepszają wcale tego obrazu. Nowy przepis prawny w Wielkiej Brytanii nakazuje firmom, w którym pracuje więcej niż 250 osób, by ujawniły statystyki pokazujące ile zarabiają mężczyźni i kobiety.

W związku z tym takie wytwórnie, jak Universal, Sony i Warner ujawniły takie informacje. Najgorzej sytuacja wygląda w Warnerze - największa różnica wynosi 49 %, natomiast średnia to 21 %. Natomiast w wytwórni Universal średnia wynosi 16,7%, zaś największa różnica płac to 29,8%. W Sony średnia wynosi 4,6 %, największa różnica to 22,7%.

Coraz częściej mówi się o pozycji kobiety w przemyśle muzycznym. Niestety nadal dochodzi do takich sytuacji, gdy kluby odmawiają występów kobietom, bo nie powinny grać rocka. Podczas ceremonii wręczenia statuetek Grammy 2018 gwiazdy pojawiły się z białymi różami w celu pokazania swojego sprzeciwu wobec nadużyć seksualnych. W takich okolicznościach przyznawanie takich nagród, jak She Rocks Awards 2018 nabiera nowego znaczenia.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News