21.02.2016 12:56

Kołtun Johna Lennona sprzedany za 35 tysięcy dolarów

Co kto lubi… Pewien Brytyjczyk zdecydował się na zakup włosia gitarzysty i wokalisty The Beatles za niebagatelną sumę.

Kołtun Johna Lennona sprzedany za 35 tysięcy dolarów
foto: LF / East News

Dom aukcyjny Heritage Auctions, którego siedziba znajduje się w Texasie ogłosił, że czterocalowy kosmyk włosów muzyka został zakupiony przez Paula Frasera, kolekcjonera pamiątek z Wielkiej Brytanii. Kołtun (bo tak w rzeczywistości wygląda zakup Brytyjczyka) uważa się za „największy kosmyk włosów artysty, jaki kiedykolwiek pojawił się na rynku”. Nie był to bowiem pierwszy raz, gdy włosy Lennona wystawione zostały na aukcji.

Kosmyk został ścięty we wrześniu 1966 roku podczas kręcenia filmu „Jak wygrałem wojnę” wyreżyserowanego przez Richarda Lestera. To satyryczna opowieść o losach brytyjskiego plutonu walczącego podczas II wojny światowej. Lennon zagrał w nim jedną z głównych ról.

Jak wygląda pamiętny kołtun muzyka dotąd przechowywany w zbiorach pewnego niemieckiego fryzjera?

foto: Heritage / Splash News / East News

To niejedyne pamiątki związane ze zmarłym muzykiem, które wylicytowano w Heritage Auctions. Fotografia z muzykami podpisana przez The Beatles została sprzedana za 42 tysiące dolarów. „Rzeźnicka okładka” albumu „Yesterday and Today” w termokurczliwej folii, nie lada gratka dla kolekcjonerów, została zaś kupiona za 125 tysięcy dolarów.

foto: materiały prasowe

W 2015 roku inny kosmyk Lennona kosztował nabywcę 25 600 dolarów, jeszcze inny w 2007 sprzedał się za 48 tysięcy dolarów.

The Beatles są ulubieńcami kolekcjonerów i domów aukcyjnych. We wrześniu 2015 roku na sprzedaż wystawiono pierwszy kontrakt zespołu z menedżerem.

W 2014 roku pod młotek trafiły słynne zdjęcia z Abbey Road, w lutym 2015 można było wylicytować taśmy z występami The Beatles, które odbyły się w klubie ze striptizem. Na licytacji znalazły się też kurtka Ringo Starra, w której pojawił się w filmie „Help” i pierwszy kontrakt The Beatles, który muzycy z Liverpoolu podpisali w Hamburgu w 1961 roku. Na aukcji znalazła się również płyta Beatlesów z podpisem… Charlesa Mansona.

Kołtun wart swojej ceny? :)

Magda Słomka
Tagi: Duperele The Beatles John Lennon