14.04.2016 13:03

Komiks powie nam, kto zabił Kurta Cobaina?

Premierę tego specyficznego wydawnictwa zaplanowano na październik 2016 roku. Co znajdziemy w komiksie o liderze Nirvany?

Komiks powie nam, kto zabił Kurta Cobaina?
foto: Geoffrey Swaine / Rex Features / East News

Mimo że od śmierci Kurta Cobaina minęło już ponad 20 lat, wciąż nie przestaje fascynować kolejnych artystów i zwolenników teorii spiskowych. Wystarczy by policja udostępniła nowe zdjęcia, a już narastają świeże plotki wobec tej pamiętnej tragedii. Wciąż poznajemy też kolejne fakty dzięki nowym dokumentom: zarówno tym autoryzowanym, jak „Montage of Heck”, jak i tym mniej oficjalnym - jak „Soaked in Bleach”.

W październiku 2016 roku do grona historii o Kurcie Cobainie dołączy komiks „Who Killed Kurt Cobain?” autorstwa Nicolasa Otero. Będzie to nietypowa adaptacja francuskiej książki „Le Roman de Boddah” pióra Héloïse Guay de Bellissen. Poznamy w niej autentyczne wydarzenia z życia Cobaina, które doprowadziły go po wyboistej drodze artystycznych sukcesów i życiowych porażek do tragedii. Narratorem tych wydarzeń będzie... zmyślony przyjaciel muzyka, Boddah.

"

Pamiętam, że pierwszy raz usłyszałem o Boddah w 1994 roku, kiedy Kurt zakończył swoje życie. Pomyślałem wtedy, że przedstawienie całej historii z jego perspektywy byłoby idealnym pomysłem na narrację. 20 lat później, kiedy już nie posiadam długich, brudnych włosów, mam za to trójkę wspaniałych dzieci, mogę posłuchać tego głosu i pokazać, jak według mnie wyglądały życie i umysł Cobaina. Mam nadzieję, że Wam też się to spodoba. Czuję się, jakbym znowu miał 17 lat. "

Nicolas Otero specjalnie nawiązuje do tego wieku, ponieważ miał dokładnie 17 lat, kiedy Nirvana odwiedziła Paryż i zagrała dzień przed zakończeniem jego szkoły średniej. Występ wywarł na nim ogromne wrażenie, o czym - jak widać - doskonale pamięta do dziś. Podobne doświadczenia ma Justin Eisinger z wydawnictwa IDW, który miał przyjemność widzieć Cobaina na żywo w 1993 roku.

"

Kurt był wtedy przebrany za dinozaura Barneya. Nie wiedziałem nic o Boddah. Zawsze postrzegałem mityczne życie Kurta przez pryzmat MTV. To, co zrobił Otero, jest niesamowite. Jego opowieść zagląda za kurtynę i ukazuje nam kolejną stronę życia osobistego i osiągnięć Cobaina. Narracja Boddah jest wciągająca i inspirująca... Pozostawia nas z pytaniem, czego oczekujemy po wnętrzu naszych idoli. Koniec końców, co tak naprawdę wiemy o naszych bohaterach? "

Przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, zanim przekonamy się, czy Boddah zdradzi nam jakieś nowe szczegóły w sprawie śmierci Cobaina i tego kto - zgodnie z tytułem - go ewentualnie zabił. Kreskę Nicolasa Otero mogliśmy już sprawdzić w m.in. w komiksie „Amerikkka”. W kwestii „Who Killed Kurt Cobain?” poznaliśmy na razie tylko okładkę.

who-killed-kurt-cobain

Komiksy o rockmanach to żaden nowy pomysł. Wcześniej takich wydawnictw doczekał się m.in. Alice Cooper, muzycy zespołu Pink Floyd czy Ozzy Osbourne. Na łamach serwisu Antyradio.pl publikowany jest również polski komiks o Acid Drinkers.

Podoba Wam się taki pomysł na przedstawienie historii lidera Nirvany?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Nirvana Kurt Cobain