02.01.2020 10:34

Komputer dokończy X symfonię Beethovena z okazji 250. urodzin artysty

Z okazji 250. rocznicy urodzin Ludwiga van Beethovena w Bonn wybrzmi dokończona X symfonia. Fragmenty uzupełni algorytm.

Beethoven
foto: shutterstock.com

Prekursor romantyzmu w muzyce uznawany za jednego z największych twórców wszech czasów, Ludwig van Beethoven zmarł po napisaniu swojej IX symfonii. Tym samym stał się jednym z dowodów zwolenników przesądu Gustava Mahlera związanego z muzyką poważną. Zabobon dotyczy klątwy dziewiątej symfonii, która ma być ostatnią w życiu kompozytora. 

Komputer dokończy X symfonię Beethovena

Chociaż, jak mają do siebie przesądy, rzekoma klątwa nie jest zasadą - dotknęła Beethovena. Muzyk rozpoczął pracę nad swoją X symfonią, jednak nigdy jej nie dokończył. Muzyka wybitnego artysty istnieje jedynie we fragmentarycznych szkicach. Jak donosi "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" wkrótce ma się to zmienić.

Till Lindemann
Till Lindemann
Przeczytaj także Najnowszy klip grupy Lindemann stworzyła sztuczna inteligencja. Sprawdź, jak udał się eksperyment

z okazji 250. rocznicy urodzin Ludwiga van Beethovena komputer przy pomocy sztucznej inteligencji dokończy dzieło słynnego artysty. Nad stworzeniem odpowiedniego algorytmu, który uzupełni kompozycję pracował zespół muzykologów, kompozytorów i informatyków. Efekt ich pracy usłyszymy w 2020 roku, a utwór premierowo wykona bońska Orkiestra Beethovena.

Matthias Roeder z Instytutu im. Karajana w rozmowie z FAS stwierdził, że algorytm jest nieobliczalny i trudno przewidzieć efekt eksperymentu.

"

Algorytm zachowuje się jak ciekawskie dziecko, które dopiero poznające świat Beethovena. "

Zobacz też: Przetestujcie sztuczną inteligencję generującą tekst. Jeszcze niedawno była zbyt niebezpieczna, aby ją udostępnić 

Tagi: Rock News