24.08.2017 10:22

Koncert Allah-Las odwołany w obawie przed atakiem terrorystycznym. Dziś zagrają w Polsce

W pobliżu sali koncertowej, w której mieli wystąpić Amerykanie, znaleziono samochód wypełniony materiałami łatwopalnymi.

Koncert Allah-Las odwołany w obawie przed atakiem terrorystycznym. Dziś zagrają w Polsce
foto: Photoshot/REPORTER

Zespół 23 sierpnia 2017 miał wystąpić w holenderskim Rotterdamie, w klubie Maassilo. Wydarzenie jednak zostało odwołane z powodu ostrzeżenia przed zamachem terrorystycznym, jakie otrzymała tamtejsza policja od hiszpańskich służb. Burmistrz Rotterdamu poinformował, że funkcjonariusze w pobliżu miejsca planowanego koncertu zatrzymali vana na hiszpańskich tablicach rejestracyjnych, w którym znaleźli kanistry z benzyną. Pojazd zabezpieczyli wojskowi specjaliści od materiałów wybuchowych.

Dochodzenie nie wykazało jeszcze, czy należy wiązać ze sobą fakty ostrzeżenia o ataku i zatrzymania podejrzanego pojazdu. Zagrożenie było na tyle poważne, że organizatorzy zdecydowali się ewakuować osoby znajdujące się w klubie jeszcze przed rozpoczęciem koncertu. Członkowie Allah-Las opuścili Masssilo w eskorcie rotterdamskiej policji.

24 sierpnia 2017 zespół ma wystąpić w Warszawie, w domu kultury Niebo. Grupa nie zamierza odwoływać dzisiejszego koncertu.

Allah-Las powstał w 2008 w Los Angeles. Gra garażowego rocka z elementami surf rocka i psychodelii. Ma w dorobku trzy płyty – „Allah-Las” z 2012, „Worship The Sun” z 2014 i „Calico Review” z 2016. Nazwa zespołu, która zawiera imię Boga islamu, budzi wielkie kontrowersje w środowiskach muzułmańskich. Muzycy przekonują, że nie było ich intencją obrażanie islamu, chcieli jedynie uzyskać „święto brzmiącą” nazwę.

13 listopada 2015 87 osób zginęło w wyniku ataku terrorystycznego w paryskim klubie Bataclan, podczas koncertu Eagles Of Death Metal. To najbardziej tragiczny atak terrorystyczny na koncercie muzycznym w ostatnich latach w Europie.

Czy czujesz się bezpiecznie na koncertach w Polsce?

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Allah-Las