08.11.2016 10:12

Koncert Metalliki pomógł głodującym dzieciom

Prawie dziesięć ton jedzenia zebrano w celu pomocy pokrzywdzonym dzieciom i zwierzętom podczas kolumbijskiego koncertu Metalliki w stolicy kraju, Bogocie. W trakcie występu wśród tłumu pojawiła się też wielka figura Doris z okładki „...And Justice for All”.

Koncert Metalliki pomógł głodującym dzieciom
foto: kadr z wideo

Podczas występu amerykańskiej formacji 1 listopada 2016 roku na stadionie Los Andes zebrało się 25000 fanów. Zostali oni wcześniej poproszeni o dotację jedzenia w formie konserw itp. w celu pomocy rdzennej ludności społeczności plemienia Wayuú z La Guajira w północnej Kolumbii, gdzie przez ostatnie osiem lat zginęło ponad 4770 dzieci z powodu niedożywienia i braku wody pitnej - to oznacza, że co tydzień jedno lub dwoje dzieci umiera z tego względu.

Grupa kolumbijskich fanów Metalliki, którzy nazywają siebie Lords of Hardwire zwróciła uwagę kapeli na tę szlachetną inicjatywę. Fani przynieśli ze sobą dziewięć ton pożywienia, a także inne rzeczy, które mają w zamierzeniu pomóc plemieniu w walce z głodem. Przyniesione podarunki trafiły do dwóch fundacji: Challenger oraz Corazones Peluditos (z hiszp. „włochate serca”). Ta druga jest niezależną organizacją zrzeszającą czterdzieści rodzin, które pomagają wykarmić i znaleźć nowy dom dla porzuconych zwierząt.

O nieciekawej sytuacji plemienia Wayuú świat usłyszał dzięki filmowi dokumentalnemu stworzonemu przez nagradzanego kolumbijskiego dziennikarza Gonzalo Guilléna o tytule „El Rio Que Nos Robaron” (z hiszp. „Skradziona rzeka”). Film ilustruje wstrząsające warunki życia, jakie są obecnie udręką plemienia. Dostarcza także dowodów wspierających stanowisko rdzennych mieszkańców La Guajira, według którego ich społeczność jest ofiarą planowanego ludobójstwa w związku z działaniami kolumbijskiego rządu. Chodzi o brak reakcji i pomocy w zapewnieniu bezpiecznej, czystej wody pitnej dla domostw w odległym i nieprzyjaznym terytorium, jakie zamieszkuje Wayuú.

Na tym samym koncercie fani i zespół zobaczyli także crowdsurfującą podczas odgrywania „Hardwired” Doris, czyli monumentalną figurę z okładki „...And Justice for All:

Fotografia rzeźby wykonanej przez fanów z Matallicolombia autorstwa Kirka Hammetta:

Całość tego występu (w tym opublikowany w Halloween utwór z nadchodzącej płyty, „Atlas, Rise!”) zobaczycie poniżej:

Wygląda na to, że kolumbijscy fani zrobiliby dla Metalliki wszystko. To wspaniałe, że koncerty gwiazdy thrash metalu przyciągają nie tylko słuchaczy ciężkiej muzyki, ale są też doskonałą okazją, aby okazać dobre serce i pomóc dotkniętym trudną sytuacją społecznościom. Mamy nadzieję, że widownia zebrana podczas koncertu w Bogocie zainspiruje osoby na całym świecie i tego typu pozytywnych inicjatyw będzie wkrótce znacznie więcej, a działania fanów rocka i metalu pomogą w rozwiązaniu (choćby doraźnym) problemu głodu i dostępu do wody pitnej.

Zrobilibyście coś podobnego dla swojej lokalnej społeczności?

Maciej Daszuta
Tagi: Metallica Duperele