16.02.2018 14:08

Koncert norweskiego zespołu odwołany. Muzycy oskarżeni przez Antifę o poglądy nazistowskie

Występ grupy blackmetalowej został oprotestowany przez lokalną grupę antyfaszystowską.

Koncert norweskiego zespołu odwołany. Muzycy oskarżeni przez Antifę o poglądy nazistowskie
foto: John Rudolf/Polaris/East News

Zespół Taake powstał w 1993 roku w Norwegii. Jest ważnym członkiem norweskiej sceny metalowej, a swoją muzykę opisuje jako „prawdziwy norweski black metal”. Wydał 7 albumów studyjnych – ostatni jak na razie, „Kong Vinter” ukazał się w 2017.

Jak wiele skandynawskich zespołów z blackmetalowego kręgu, Taake wywołuje kontrowersje z powodu swojego światopoglądu. Lider grupy, Hoest podkreśla, że jego celem jest wzbudzenie narodowej dumy w Norwegii. W 2007 roku na koncercie w niemieckim Essen wystąpił z namalowaną na torsie swastyką. Z kolei utwór „Orkan” z 2011 roku zdobył złą sławę z powodu swojego silnie antyislamskiego przekazu. Jednocześnie Hoest podkreśla, że Taake zdecydowanie „nie jest politycznym zespołem nazistowskim”.

Niemniej jednak za zespołem do dziś ciągnie się taka etykietka. Wiosną 2018 Taake wyruszy na trasę po Ameryce Północnej, a pierwszy koncert miał się odbyć 24 marca 2018 w klubie Le Poisson Rouge w Nowym Jorku. Po jego ogłoszeniu nowojorski oddział antyfaszystowskiej organizacji Antifa oprotestował go i wezwał internautów do składania protestów u władz klubu Le Poisson Rouge. Akcja zakończyła się powodzeniem i koncert odwołano.

Pozostałe koncerty trasy także stoją pod znakiem zapytania. Portal MetalUnterground.com poinformował, że inne sale koncertowe także rozważają odwołanie występów Taake.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News