Koncerty sposobem na stres?

Jakub Gańko
16.04.2016 12:55
Koncerty sposobem na stres? Fot. Mdnghtshdw, CC BY-SA 3.0

Wyniki najnowszych badań przekonują, że chodzenie na imprezy muzyczne to doskonały sposób na odstresowanie. Jak to udowodniono?

Wiemy już, że mimo opętańczych temp oraz często agresywnych i wulgarnych treści, metal uspokaja. Mało tego, słuchanie AC/DC może nawet pomóc w walce z rakiem! Tym razem dwoje naukowców z Londynu, Daisy Fancourt i Aaron Williamon z Royal College of Music i Imperial College London, przedstawiło wyniki swoich badań, które rzucają nowe światło na nasze doświadczanie muzyki.

Już we wstępie swojej pracy badacze zwracają uwagę, że choć nie brakuje udokumentowanych przykładów biologicznych reakcji człowieka na słuchanie muzyki, były one dotąd przeprowadzane w kontrolowanych warunkach klinik i laboratoriów. Prawie wszystkie dotyczyły odtwarzania nagrań np. w szpitalach, nie podejmowano się jednak sprawdzenia, jak organizm ludzki reaguje na uczestnictwo w występach na żywo.

Aż do teraz. Fancourt i Williamon wypełnili tę niszę, pobierając próbki śliny od wolontariuszy na chwilę przed koncertem i 60 minut później. Uwzględniono dwa występy nagrodzonego Grammy kompozytora i dyrygenta Erica Whitacre'a. Na pierwszym badanie objęło 15 mężczyzn i 34 kobiety w wieku 18-59 lat, na drugim: 26 mężczyzn i 42 kobiety w wieku 18-82. Wyniki jednoznacznie wykazały niższy poziom hormonów odpowiedzialnych za stres.

Po godzinie pierwszego koncertu u badanych stwierdzono mniejszą aktywność glikokortykoidową, w tym znaczny spadek kortyzolu (tzw. hormonu stresu) i kortyzonu. Statystycznie rzecz biorąc na wyniki nie miały wpływu wiek, płeć, ani rozeznanie w muzyce i dotychczasowe doświadczenia koncertowe. Bardzo podobne rezultaty dała druga pula badanych, dodając do tego spadek żeńskiego progesteronu (w obu przypadkach nie stwierdzono wpływu na testosteron).

Oczywiście należy pamiętać, że eksperyment przeprowadzono na dość spokojnej imprezie i sami badacze podkreślili, że należy jeszcze zweryfikować wpływ poszczególnych gatunków muzycznych na rezultat badań. Jednak w przypadku wcześniejszych prób laboratoryjnych wyniki były zgodne - słuchanie muzyki zmniejsza poziom hormonów stresu. Czy pogo, stage diving i krzyczenie tekstów ulubionego zespołu może wpływać na nas inaczej? Pozostaje czekać na kolejnych śmiałków świata nauki, którzy zechcą to zjawisko przeanalizować.

A Wy czujecie się odstresowani po koncertach rockowych i metalowych?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.