27.08.2015 16:00

Kontrowersyjna reklama nowej płyty Disturbed?

Zespół z Chicago promuje swój najnowszy krążek „Immortalized”. Jak pisze dziennik USA Today, fragment wideo „The Vengenful One”, na którym potwór strzela do reporterów, zostanie wykorzystany w internetowej reklamie.

Kontrowersyjna reklama nowej płyty Disturbed?
foto: Kadr z wideo

26 sierpnia 2015 roku w amerykańskim stanie Wirginia zginęła reporterka i operator kamery. 24-letnia Alison Parker i 27-letni Adam Ward zostali zastrzeleni podczas wywiadu na żywo, na oczach widzów zgromadzonych przed telewizorami. Mężczyzna, który zamordował dziennikarzy, popełnił samobójstwo. Wcześniej zdążył jeszcze zamieścić na Facebooku i Twitterze nagranie ze strzelaniny.

USA Today podaje, że po tragicznej śmierci pracowników stacji WDBJ7, wytwórnia płytowa Reprise Records, z którą kontrakt ma zespół Disturbed, zdecydowała się wykorzystać kilkunastosekundowy fragment „The Vengenful One” w reklamie internetowej. Kawałek promujący najnowszą płytę będzie się pojawiać m.in. na stronie amerykańskiego dziennika. 

Utwór „The Vengenful One” wraz z teledyskiem ukazał się w sieci w czerwcu 2015 roku i pochodzi z najnowszej płyty Disturbed, która miała premierę 21 sierpnia. Ma być komentarzem do sytuacji panującej obecnie na świecie.

Disturbed - Immortalized

Wokalista zespołu David Draiman śpiewa o świecie, który coraz bardziej pogrąża się w chaosie i mesjaszu-mścicielu, który w końcu przyjdzie „w najczarniejszym momencie ginącego świata”. W tekście jest też się też fragment o wściekłych mediach, które podsycają swoimi transmisjami wojny i walki między społeczeństwami.

W teledysku można zobaczyć przerażającą postać, która przybywa na Ziemię z kosmosu i – podobnie jak w czasie strzelaniny w Wirginii – zabija dziennikarzy, którzy prowadzą program w studiach stacji telewizyjnych. Tym potworem jest „maskotka zespołu”, która w pierwszej wersji pojawiła się na okładce płyty „The Sickness” z 2000 roku. Następnie została przerobiona przez artystę Davida Fincha, który tworzył ilustracje do komiksów Marvela i DC.

Wokalista Disturbed wyjaśnił też, że zespołowi zależało na pokazaniu swojej wizji Dnia Sądu Ostatecznego.

"

W skrócie 'The Vengenful One' jest personifikacją Niszczyciela, Anioła Śmierci Gabriela lub Ręki Boga. W utworze widzimy apokaliptyczny obraz; wszystko staje się gorsze, a ludzkość wszystko coraz bardziej niszczy. Media nastawiają ludzi przeciwko sobie." "

Perkusista zespołu, Mike Wengren, dwa tygodnie przed strzelaniną w Wirginii udzielił wywiadu USA Today i opowiedział o teledysku i jego groźnym bohaterze.

"

Zobaczył media i świat w amoku, więc przyszedł wszystkich ocalić. Przyszedł i rozprawił się z mediami kontrolującymi ludzkie umysły. "

Gogi Gupta, założyciel agencji marketingowej Gupta Media, która odpowiada za umieszczenie reklamy w internecie, zapewniał, że fragment wideo zobaczą jedynie zainteresowani tematem zespołu i jego twórczością.

"

Reklama Disturbed będzie działała na zasadzie retargetingu – pojawi się wyłącznie na ekranach osób, które wchodziły na strony związane z zespołem. "

Trudno jednak nie przyznać, że w kontekście ostatnich wydarzeń pomysł na taką formę promocji jest jednak dość kontrowersyjny.

Justyna Kierzkowska
Tagi: #Disturbed #Rock News