Kontrowersyjny utwór Guns N' Roses o „czarnuchach” i „pedałach” nie ukaże się na reedycji „Appetite For Destruction”

Aleksandra Degórska
07.05.2018 16:14
Kontrowersyjny utwór Guns N' Roses o „czarnuchach” i „pedałach” nie ukaże się na reedycji „Appetite For Destruction” Fot. Eamonn and James Clarke/PA Images/EAST NEWS

Mowa o piosence zatytułowanej „One in a Million”, która wywołała sporo dyskusji. 

„Appetite For Destruction” po raz pierwszy został wydany 21 lipca 1987. Na krążek trafiły takie przeboje jak „Sweet Child O’ Mine”, „Welcome To The Jungle”, „Nightrain” czy „Paradise City”. Do dziś album jest najlepiej sprzedającym się debiutem w USA, a na całym świecie zakupiono ponad 30 milionów egzemplarzy.

Już 29 czerwca 2018 roku ten właśnie album Guns N’ Roses doczeka się wyjątkowego wydania. Boks „Appetite For Destruction: Locked N’ Loaded Edition” zawierać będzie m.in. nowy master z oryginalnych taśm analogowych, 12 zremasterowanych utworów pochodzących z EP-ek i B-side’ów, 25 niewydanych wcześniej demo z sesji nagraniowej Sound City z 1986 roku, czy kilka niewydanych utworów z sesji stworzonych pod okiem producenta Mike’a Clinka.

Kontrowersyjny utwór Guns N' Roses

Co ciekawe na tym wydawnictwie nie znajdziemy utworu „One in a Million”. Numer został napisany przez Axla Rose'a i piosenka dotyczy jego pierwszej wizyty w Los Angeles, gdy został popchnięty na przystanku autobusowym. Kawałek nie trafił na album ze względu na słowa, które padają w utworze, m.in. określenia „czarnuch” czy „pedały”.

Jeszcze w 1989 roku Axl Rose tak wypowiedział się na temat posługiwania się słowem „nigger” („czarnuch”):

Użyłem takich słów, jak „policja” czy „czarnuchy”, bo są to słowa zakazane. Dlaczego czarnoskóre osoby mogą do siebie zwracać się „czarnuch”, ale gdy zrobi to biały - od razu jest to niestosowne? Nie znoszę wszelkich granic, nie lubię, gdy ktoś mi mówi, co mogę, a czego nie mogę mówić.

Muzyk podkreślił, że artyści niejednokrotnie używali tego określenia i jako przykład podał chociażby utwór Johna Lennona „Woman Is the Nigger of the World” czy N.W.A., którego nazwa to skrót od Niggers With Attitude.

Guns N' Roses - koncert w Polsce, bilety

Po pamiętnym występie 20 czerwca 2017 w Gdańsku Guns N' Roses w składzie ze Slashem i Duffem McKaganem będzie można zobaczyć na koncercie 9 lipca 2018 na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Jako support zagrają Volbeat i Tyler Bryant & The Shakedown. Bilety na koncert Guns N’ Roses, Volbeat i Tyler Bryant & The Shakedown dostępne są na eBilet.pl w cenie od 220 złotych.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.