06.08.2019 13:37

Korn, Tool i inni artyści trzymają stronę Led Zeppelin w sprawie o plagiat "Stairway To Heaven"

Sprawa sądowa o "Stairway To Heaven" toczy się już od 2014 roku. Spadkobierca założyciela zespołu Spirit pozwał Roberta Planta i Jimmy'ego Page'a o plagiat.

Led Zeppelin
fot. kadr z wideo YouTube: Led Zeppelin - Rock and Roll 1973 Live Video FULL HD

Legendarny utwór "Stairway To Heaven" nie został skomponowany przez zespół Led Zeppelin? Tak twierdzi Michael Skidmore, który pozwał członków kultowego zespołu. Riff do "Schodów do nieba" miał być wykradziony z kompozycji "Taurus" wydanej w 1968 roku. Słynny krążek "IV" Led Zeppelin ujrzał światło dzienne dopiero trzy lata później. To właśnie na tym albumie znalazła się piosenka, która jest kwestią sporu aż do dziś.

Korn, Tool i inni artyści trzymają stronę Led Zeppelin w sprawie o plagiat

Michael Skidmore chciał, żeby Randy California, założyciel Spirit, został wpisany jako współautor kompozycji. Mężczyzna próbował wywalczyć również odszkodowanie. Sędzia w końcu uznał, że kompozycje są do siebie łudząco podobne i sprawa trafiła do sądu. W 2016 poznaliśmy wyrok, Plant i Page zostali uznani za niewinnych.

Robert Plant wykonał piosenkę Led Zeppelin
Robert Plant wykonał piosenkę Led Zeppelin
Przeczytaj także Robert Plant zaśpiewał piosenkę Led Zeppelin po raz pierwszy od 1996 roku [WIDEO]

Sprawa jednak powraca do sądu i 23 września 2019 roku odbędzie się rozprawa. Sędzia w San Francisco uznał, że wszystko powinno zostać ponownie rozpatrzone, bo ława przysięgłych nie miała okazji usłyszeć obu kompozycji w całości... Chcielibyśmy, żeby to był żart.

W odpowiedzi na decyzję sądu 123 muzyków złożyło raport ekspertów, który ma wyjaśnić efekt decyzji panelu, który ma wpływ ma kompozytorów, muzyków i producentów w Stanach Zjednoczonych. Pod dokumentem podpisali się m.in.: Tool, Korn, Linkin Park, Judas Priest, Nile Rodgers, Sean Lennon, Jason Mraz, Max Martin, The-Dream, członkowie zespołu Primus, Tears For Fears, Heart, A Perfect Circle, Puscifer, Dust Brothers, Little Big Town i inni. Mamy nadzieję, że to w jakiś sposób pomoże członkom Zeppelin. 

Zobacz także: Led Zeppelin czy Greta Van Fleet? Seniorzy mieli problem z odróżnieniem zespołów

Tagi: Led Zeppelin Robert Plant Jimmy Page