11.03.2015 13:16

Korpiklaani pokazuje, jak nagrywa szamańską płytę

Jak powstaje album „Noita” folkowometalowych Finów? Zobaczcie film ze studia nagraniowego.

Korpiklaani pokazuje, jak nagrywa szamańską płytę
foto: Cecil, CC BY-SA 3.0

Frontman Jonne Järvelä jest bardzo zadowolony z najnowszych nagrań. Spory wkład w nie mają dwaj muzycy związani z zespołem od całkiem niedawna: akordeonista Sami Perttula oraz skrzypek Tuomas Rounakari. Dzięki nim Korpiklaani odnalazł równowagę pomiędzy folkiem i metalem. Posłuchajcie urywków tego, co stworzyli.

Rąbek tajemnicy, przynajmniej jeśli chodzi o muzykę, uchylony. A o czym w ogóle będzie ta płyta? To ujawnia basista Jarkko Aaltonen.

"

Dzisiejsze znaczenie słowa „noita” jest inne niż tradycyjne. Była to osoba z szeroką wiedzą i zrozumieniem natury. Wierzono również, że posiada zdolności paranormalne. Do niego zwracano się, gdy potrzebowano jakiejś pomocy. Fiński noita potrafił leczyć, był szanowanym członkiem społeczności. Dopiero chrześcijaństwo nadało temu słowu negatywny wydźwięk. (...) Prawidłowe tłumaczenie to człowiek, który leczy, lub szaman. "

„Noita” ukaże się 1 maja 2015 roku. Za produkcję, nagrania i miks, podobnie jak w przypadku poprzedniej płyty, odpowiada Aksu Hanttu. Okładkę wydawnictwa stworzył zaś inny stały współpracownik Korpiklaani, Jan Yrlund z Darkgrove Design.

korpiklaani-noita

Tracklista płyty „Noita”:

 1. Viinamäen Mies
 2. Pilli On Pajusta Tehty
 3. Lempo
 4. Sahti
 5. Luontoni
 6. Minä Näin Vedessä Neidon
 7. Jouni Jouni
 8. Kylästä Keväinen Kehto
 9. Ämmänhauta
 10. Sen Verran Minäkin Noita
 11. Antaja (bonus)
Urszula Drabińska
Tagi: Rock News Korpiklaani