28.06.2016 08:53

Koszula z krwią Johna Lennona sprzedana

Spodziewano się, że cena końcowa będzie dużo niższa. A jednak ubranie z nocy, w której zginął John Lennon było dla niektórych łakomym kąskiem.

Koszula z krwią Johna Lennona sprzedana
foto: Archivi Farabola / East News

Brzmi to makabrycznie, ale nawet w świecie muzyki są osoby, które kolekcjonują podobne „gadżety”, by wspomnieć tylko Jonathana Davisa. Znalazł się więc też nabywca koszuli pokrytej krwią wokalisty The Beatles. Należała ona do Jaya Hastingsa i była częścią jego hotelowego uniformu, gdy odnalazł ciało Lennona przed kamienicą o nazwie Dakota w Nowym Jorku.

Muzyk został zastrzelony przez Marka Chapmana, który wystrzelił w niego pięć kul, cztery trafiły wokalistę. Jonnon ostatkiem sił zdołał jeszcze pokonać kilka stopni schodów i upadł. Jay Hastings, pełniący obowiązki nocnego stróża, wybiegł przed budynek, usłyszał krzyk Yoko Ono i zobaczył leżącego Johna. Pracownik przykrył muzyka swoją marynarką i kopnięciem odsunął na bok rewolwer, który upuścił Chapman.

Koszula, którą miał na sobie Hastings, została wystawiona na aukcję. Ślady zaschniętej krwi wciąż są widoczne przy kołnierzu i części leżącej na klatce piersiowej. Spodziewano się, że przedmiot osiągnie cenę ok. 7 tysięcy funtów, jednak zainteresowanie było na tyle duże, że ostatecznie sprzedano go za kwotę blisko 41 tysięcy funtów. Zobaczcie, jak wygląda przedmiot:

koszula

Koszulę na licytację wystawił sam Jay Hastings, który do dziś utrzymuje dobre relacje z Yoko Ono. Były stróż sprzedał także siódmy solowy album Johna Lennona, „Double Fantasy”, na którym widnieje podpis: „Dla Jaya, z wyrazami miłości John Lennon i Yoko Ono”.

O sprzedanej koszuli wypowiedział się Garry Shrum z Heritage Auctions:

"

Jay Hastings trzymał ją przez te wszystkie lata nigdy nic o niej nie mówiąc. Leżała w szufladzie przez ten cały czas. Teraz, gdy Jay zaczął się już starzeć stwierdził, że jest to moment, żeby się jej pozbyć. Niektórzy mogą być przerażeni tą krwią, ale to kawałek historii. Zadawaliśmy sobie pytanie, czy postępujemy słusznie dopuszczając taki przedmiot na sprzedaż, ale to nie jest wykorzystanie śmierci Johna Lennona. Jay pokazuje w ten sposób, jak próbował mu pomóc w ostatnich minutach życia muzyka. "

Zobaczcie materiał poświęcony sprzedanej koszuli:

Dom aukcyjny Heritage Auctions jeszcze w 2016 roku wystawił też na sprzedaż włosy należące do Johna Lennona. Kosmyk został ścięty we wrześniu 1966 roku podczas kręcenia filmu „Jak wygrałem wojnę” wyreżyserowanego przez Richarda Lestera.

Kupilibyście „makabryczny kawałek historii” Johna Lennona?

Robert Skowronski
Tagi: John Lennon Duperele