11.09.2015 11:57

Krist Novoselic: Kurt Cobain mógłby być mnichem

Basista Nirvany, Krist Novoselic mówi, że widział wokalistę na kilka dni przed samobójstwem i nie był to przyjemny widok. W jakim stanie był Kurt Cobain przed śmiercią?

Krist Novoselic: Kurt Cobain mógłby być mnichem
foto: Joe Mabel, CC BY 2.5

Gdy 5 kwietnia 1994 roku, frontman Nirvany popełnił samobójstwo, świat muzyczny zamarł. Kariera zespołu, który był wtedy u szczytu popularności, zakończyła się w ciągu jednej chwili.

Krist Novoselic, basista i jeden ze współzałożycieli grupy był wstrząśnięty stanem muzyka przed jego śmiercią. 

"

Kurt zupełnie stracił rozum na punkcie heroiny. Widziałem go kilka dni przed śmiercią i był totalnie naćpany. Nie myślał trzeźwo, kiedy popełnił samobójstwo. "

W marcu 1994 roku, podczas europejskiej trasy promującej album „In Utero”, Cobain przez ostre zapalenie oskrzeli i krtani musiał udać się do Rzymu w celu leczenia. Tam miała miejsce pierwsza samobójcza próba muzyka. Muzyk zmieszał i przedawkował alkohol ze środkami nasennymi. Novoselic uważa, że to bardzo zmieniło Kurta.

"

Po wydarzeniach z Rzymu, naprawdę stał się dziwny. Niesamowicie cichy. (...) Chciałbym, żeby Kurt żył gdzieś jako mnich. On byłby świetnym mnichem. Oprócz tego mógłby być malarzem albo rzeźbiarzem. Kurt był bardzo utalentowanym artystą. Był w stanie robić cokolwiek zapragnął. "

Basista spekulował, co by było gdyby zespół nadal istniał. Nie jest przekonany czy tworzyłby dobrą muzykę, ale twierdzi, że kolega z dawnej kapeli Dave Grohl robi to po dziś dzień. 

"

Nigdy nie wiesz jak to by się potoczyło. Może bylibyśmy beznadziejni. Spójrz na Foo Fighters. Dave Grohl i jego kapela są obecnie na szczycie świata. Oni dzierżą sztandar rock'n'rolla i są w ścisłej czołówce zespołów.  "

Od dawna pojawiają się spekulacje, jakoby Kurt Cobain został zamordowany. W lipcu 2015 roku dziennikarz Richard Lee, wierząc, że śmierć muzyka to zabójstwo, pozwał miasto Seattle. Żądał udostępnienia zdjęć z miejsca śmierci, jednak sąd oddalił pozew.

Na tym się jednak nie kończy. W czerwcu 2015 roku premierę miał film „Soaked in Bleach” traktujący o teoriach spiskowych. Courtney Love, żona Cobaina sprzeciwiała się jednak wyświetlaniu produkcji, ze względu na jedną z filmowych teorii przedstawiającą jakoby to ona stała za morderstwem.

Inaczej ma się sprawa z innym filmem „Kurt Cobain: Montage of Heck”. Obraz zebrał przychylne recenzje, błogosławieństwo Courtney i polecany był przez wielu muzyków jak Lars Ulrich czy Duff McKagan. Nie wszyscy jednak, którzy znali Kurta tak uważają. Buzz Osborne twierdzi, że 90% produkcji to jedna wielka bzdura. 

10 września 2015 roku to data 24. rocznicy wydania singla grupy „Smells Like Teen Spirit”. Album „Nevermind” na którym znalazł się utwór, stał się najpopularniejszym krążkiem Nirvany i sprzedał się w ponad 30 milionach egzemplarzy.

A Wy jakie macie zdanie na temat śmierci Kurta?

Mateusz Boronczyk
Tagi: Rock News Nirvana Kurt Cobain Krist Novoselic