02.05.2017 10:55

Krist Novoselic: Wciąż nie lubię oglądać tego teledysku Nirvany

Dawnego basistę Nirvany zainspirował do wspominek Father John Misty i jego ostatni klip z Macaulayem Culkinem w roli Kurta Cobaina.

Krist Novoselic: Wciąż nie lubię oglądać tego teledysku Nirvany
foto: Gilbert Flores / Broadimage / East News

Krist Novoselic przykłada dużą wagę do snów - wiemy o tym już z jego wcześniejszych opowieści o tym, że wciąż śni mu się jego przyjaciel z zespołu. W najnowszym wpisie na swoim blogu powołuje się na samego Freuda, który twierdził, że sny stanowią królewską drogę do nieświadomości. Zdaniem basisty podobną rolę mogą odgrywać teledyski.

Były muzyk Nirvany ma tu szczególnie na myśli słynny klip do „Heart-Shaped Box”, którego - jak przyznał - wciąż nie lubi oglądać. Po latach nadal wzbudza w nim mieszane uczucia.

"

To oczywista alegoria. Widz sam musi zinterpretować, co dla niego oznacza. Innymi słowy: nie oczekujcie, że nagle opowiem Wam, o czym jest według mnie ten klip. Mimo wszystko teledysk Nirvany stanowi przedmiot krytyki, ponieważ to mocna wypowiedź artystyczna, a ludzie mają w zwyczaju na nie reagować. "

Za jedną z takich reakcji można uznać ostatni klip Fathera Johna Misty'ego, w którym Macaulay Culkin zagrał Kurta Cobaina ukrzyżowanego przez Ronalda McDonalda. George Washington zabawia się w nim w wirtualnej rzeczywistości, a Bill Clinton gra na saksofonie... „Total Entertainment Forever” od razu skojarzył się Novoselicowi z „Heart-Shaped Box” i wzbudził w nim silne emocje.

"

Ten teledysk stał się dla mnie nieco mniej osobisty, gdy uświadomiłem sobie, że ci klauni krzyżują tak naprawdę Shannona Hoona. Ma na sobie okulary słoneczne jak Keith Richards na okładce singla „Jumpin' Jack Flash” The Rolling Stones. Ale same okulary nie uczynią nikogo ikoną. Wyłapałem też nawiązanie do małej dziewczynki przebranej za pszczołę z klipu „No Rain” Blind Melon, która wyłazi z klatki piersiowej Tillmana. "

Basista zdradził również, że Father John Misty śnił mu się akurat dzień przed tym, jak obejrzał po raz pierwszy „Total Entertainment Forever”. Muzyk nawiedził go w samej koszuli, ale jego nagość nie powodowała skrępowania u Novoselica. Bardziej denerwował się tym, że musi wystartować Boeingiem 747 - i do tego w środku nocy...

"

Zastanawiałem się, jak w ogóle znalazłem się w tej stresującej sytuacji i miałem zamiar powiedzieć kontrolerom lotu, że nie mam pojęcia o pilotowaniu takiej maszyny. Ta myśl przyniosła mi ulgę. Grupa ludzi za mną zaczęła się niepokoić, musiałem więc ich uciszyć, bo nie mogłem skoncentrować się na tym, co słyszałem przez radio. Uspokoili się i wpatrywali we mnie bez słowa. "

Może następnym razem ktoś powinien nakręcić teledysk na podstawie snów Novoselica... Przynajmniej mielibyśmy kolejną pozycję do naszego zestawienia teledysków z samolotami.

A Wy lubicie klip do „Heart-Shaped Box”?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Nirvana Krist Novoselic