Księża chcą odwołania koncertu zespołu Kat & Roman Kostrzewski w Piekarach Śląskich

Maciej Koprowicz
05.06.2018 10:54
Księża chcą odwołania koncertu zespołu Kat & Roman Kostrzewski w Piekarach Śląskich Fot. Romana Makówka/Antyradio.pl

Według duchownych słynny zespół metalowy jest wykonawcą satanistycznym, a jego koncert… sprofanuje miejsce, w którym odbywają się msze.

28 lipca 2018 w Piekarach Śląskich odbędzie się metalowa impreza Metal Doctrine Festival. W zestawie wykonawców są Witchmaster, Witchfuck, Mentor, Krusher, Prosecutor, Det Gamle Besatt i Lęk, ale najwięcej emocji wzbudza występ grupy Kat & Roman Kostrzewski.

Zespół Kat był w latach 80. jednym z pionierskich zespołów heavymetalowych w Polsce. Wokalista Roman Kostrzewski w swoich tekstach, jako jeden z pierwszych wykonawców w kraju nawiązywał do symboliki satanistycznej. W końcówce PRL-u takie tytuły utworów, jak „Metal i piekło”, „Noce szatana” czy „666” szokowały zarówno komunistyczną cenzurę, jak i przedstawicieli Kościoła katolickiego.

Choć od tamtych czasów minęło wiele lat, działalność Romana Kostrzewskiego wciąż niepokoi duchownych. Koncert jego zespołu Kat & Roman Kostrzewski został oprotestowany przez księży katolickich z Piekar Śląskich. W mieście znajduje się jedno z najsłynniejszych sanktuariów maryjnych w Polsce, z uważanym za cudowny obraz Matki Boskiej Piekarskiej.

Duchowni uważają, że „nie może być społecznej akceptacji dla promocji jawnego zła, czy wręcz kultu szatana w mieście, któremu patronuje Matka Boża Piekarska oraz w miejscu uświęconym tradycją historyczną pokoleń”. Napisali list do prezydent miasta, Sławy Umińskiej-Duraj, który zacytował portal silesion.pl. W oświadczeniu księży czytamy:

Z niepokojem przyjęliśmy wiadomość o planowanym - po raz drugi - koncercie, podczas którego wystąpią zespoły prezentujące postawę antychrześcijańską, czy wręcz związaną wprost z kultem demonicznym. Jednocześnie, uprzedzając ewentualne oskarżenia, z pełną świadomością oświadczamy, że nie występujemy przeciwko żadnemu gatunkowi muzycznemu. Nie możemy jednak pozwolić i wyrażamy nasz sprzeciw, aby zespół KAT, który w jednym ze swych tekstów śpiewa: „Szatan, Szatan jest panem zła. W nim rozum tkwi i mądrość, mówię wam. Trzy szóstki, szóstki trzy – mój i ludzi znak. Szatan, Szatan, z nim konać, nawet żyć", występował na Kopcu Wyzwolenia.

Duchowni zacytowali tekst utworu Kata, „666”. Nie podoba im się nie tylko przekaz Romana Kostrzewskiego, ale również miejsce, w którym na się odbyć koncert. Na Kopcu Wyzwolenia  nie tylko odbywają się miejskie imprezy, ale również celebrowane są okolicznościowe msze. Księża są zdania, że po koncercie Kat & Roman Kostrzewski nie będzie można już sprawować mszy w tym miejscu – najwyraźniej w ich opinii występ „satanistycznego” wykonawcy je sprofanuje.

Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz w tej sprawie do prezydent Piekar Śląskich.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.