05.06.2018 10:54

Księża chcą odwołania koncertu zespołu Kat & Roman Kostrzewski w Piekarach Śląskich

Według duchownych słynny zespół metalowy jest wykonawcą satanistycznym, a jego koncert… sprofanuje miejsce, w którym odbywają się msze.

Księża chcą odwołania koncertu zespołu Kat & Roman Kostrzewski w Piekarach Śląskich
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

28 lipca 2018 w Piekarach Śląskich odbędzie się metalowa impreza Metal Doctrine Festival. W zestawie wykonawców są Witchmaster, Witchfuck, Mentor, Krusher, Prosecutor, Det Gamle Besatt i Lęk, ale najwięcej emocji wzbudza występ grupy Kat & Roman Kostrzewski.

Zespół Kat był w latach 80. jednym z pionierskich zespołów heavymetalowych w Polsce. Wokalista Roman Kostrzewski w swoich tekstach, jako jeden z pierwszych wykonawców w kraju nawiązywał do symboliki satanistycznej. W końcówce PRL-u takie tytuły utworów, jak „Metal i piekło”, „Noce szatana” czy „666” szokowały zarówno komunistyczną cenzurę, jak i przedstawicieli Kościoła katolickiego.

Choć od tamtych czasów minęło wiele lat, działalność Romana Kostrzewskiego wciąż niepokoi duchownych. Koncert jego zespołu Kat & Roman Kostrzewski został oprotestowany przez księży katolickich z Piekar Śląskich. W mieście znajduje się jedno z najsłynniejszych sanktuariów maryjnych w Polsce, z uważanym za cudowny obraz Matki Boskiej Piekarskiej.

Duchowni uważają, że „nie może być społecznej akceptacji dla promocji jawnego zła, czy wręcz kultu szatana w mieście, któremu patronuje Matka Boża Piekarska oraz w miejscu uświęconym tradycją historyczną pokoleń”. Napisali list do prezydent miasta, Sławy Umińskiej-Duraj, który zacytował portal silesion.pl. W oświadczeniu księży czytamy:

"

Z niepokojem przyjęliśmy wiadomość o planowanym - po raz drugi - koncercie, podczas którego wystąpią zespoły prezentujące postawę antychrześcijańską, czy wręcz związaną wprost z kultem demonicznym. Jednocześnie, uprzedzając ewentualne oskarżenia, z pełną świadomością oświadczamy, że nie występujemy przeciwko żadnemu gatunkowi muzycznemu. Nie możemy jednak pozwolić i wyrażamy nasz sprzeciw, aby zespół KAT, który w jednym ze swych tekstów śpiewa: „Szatan, Szatan jest panem zła. W nim rozum tkwi i mądrość, mówię wam. Trzy szóstki, szóstki trzy – mój i ludzi znak. Szatan, Szatan, z nim konać, nawet żyć", występował na Kopcu Wyzwolenia. "

Duchowni zacytowali tekst utworu Kata, „666”. Nie podoba im się nie tylko przekaz Romana Kostrzewskiego, ale również miejsce, w którym na się odbyć koncert. Na Kopcu Wyzwolenia  nie tylko odbywają się miejskie imprezy, ale również celebrowane są okolicznościowe msze. Księża są zdania, że po koncercie Kat & Roman Kostrzewski nie będzie można już sprawować mszy w tym miejscu – najwyraźniej w ich opinii występ „satanistycznego” wykonawcy je sprofanuje.

Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz w tej sprawie do prezydent Piekar Śląskich.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Kat & Roman Kostrzewski Roman Kostrzewski