Księża domagają się odwołania koncertu Kat & Roman Kostrzewski. Mamy komentarz prezydent Piekar Śląskich

Maciej Koprowicz
05.06.2018 13:51
Księża domagają się odwołania koncertu Kat & Roman Kostrzewski. Mamy komentarz prezydent Piekar Śląskich Fot. Romana Makówka/Antyradio.pl

Duchowni wysłali do prezydent Piekar Śląskich, Sławy Umińskiej-Duraj list, w którym apelują o odwołanie koncertu „satanistycznego” zespołu. Ma się on odbyć w miejscu, w którym odbywają się plenerowe msze. Piekary słyną z sanktuarium maryjnego.

Śląskie media obiegła informacja, że planowana na 28 lipca 2018 w Piekarach Śląskich metalowa impreza Metal Doctrine Festival zaniepokoiła lokalnych katolickich duchownych. W mieście tym znajduje się sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej, znane w całej Polsce miejsce pielgrzymek katolików.

Piekarscy księża uważają, że w tak związanym z religią mieście nie powinny odbywać się koncerty wykonawców nawiązujących do satanizmu. Jako przykład podają zespół Kat & Roman Kostrzewski, który będzie jedną z gwiazd festiwalu. Nie podoba im się również miejsce koncertu, czyli Kopiec Wyzwolenia. Odbywają się tam imprezy miejskie, ale także okolicznościowe msze. Duchowni twierdzą, że po koncercie zespołu Kostrzewskiego... nabożeństwa nie będą mogły już się tam odbywać.

Księża wystosowali list do prezydent Piekar Śląskich, Sławy Umińskiej-Duraj, w którym wyrazili sprzeciw wobec metalowej imprezy.

Poprosiliśmy panią prezydent o komentarz w sprawie listu duchownych. Prezydent uważa, że list jest akcją motywowaną politycznie i ma związek ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi.

W sprawie organizacji koncertu nie rozmawiał ze mną nikt: ani organizatorzy, ani protestujący (przedstawiciele Kościoła), ani inicjator protestu, poseł Jerzy Polaczek. Miasto nie jest organizatorem tego wydarzenia, a ja nie wydawałam na nie zgody, bo do dzisiaj pismo z prośbą do Urzędu Miasta nie wpłynęło. Jednym słowem: zamiast dialogu, nagonka polityczna.

Rozpoczyna się walka z młodzieżą, ale także imprezami o charakterze rozrywkowym (pikniki rodzinne, militarne, festiwal disco polo itp.). Protestujący uważają, że nie można tam takich wydarzeń organizować. Niestety, tak będzie wyglądać brudna kampania wyborcza Prawa i Sprawiedliwości w Piekarach. Nie mam zamiaru brać w tym udziału. Jest mi po prostu przykro. Podejrzewam, że księża zostali wprowadzeni w błąd i tym samym dali się nieświadomie wmanewrować w rozgrywki polityczne. Mieszkańcy ocenią te działania przy urnie wyborczej. 

Na marginesie: W ubiegłym roku festiwal odbył się i nie wynikły z tego żadne problemy. Nie interweniowała policja, nie było żadnej profanacji ani obrazy uczuć religijnych. Po koncercie organizatorzy przy świetle latarek uprzątnęli śmieci z terenu Kopca Wyzwolenia. Zakład Gospodarki Komunalnej nie miał rano już nic do roboty.

Pierwsza edycja Metal Doctrine Festival odbyła się 28 lipca 2017. Na Kopcu Wyzwolenia zagrały Dragon, Christ Agony, Besatt, Inferno, Offence, Fetor, Spatial i Bottom. Na tegorocznej edycji, która odbędzie się 28 lipca 2018 wystąpią Witchmaster, Witchfuck, Mentor, Krusher, Prosecutor, Det Gamle Besatt i Lęk.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.