Kto naprawdę napisał „Stairway To Heaven”?

Magda Słomka
22.10.2014 16:05
Kto naprawdę napisał „Stairway To Heaven”? Fot. Warner Music Poland

To dopiero początek procesu o kradzież „schodów do nieba”. Pierwsze starcie przegrał Led Zeppelin...

Spadkobiercy Randy’ego Craiga Wolfe’a, znanego jako Randy California - założyciela zespołu Spirit, w czerwcu pozwali Roberta Planta, Jimmy’ego Page’a i ich wytwórnie muzyczne o plagiat. Chodziło o legendarny utwór „Stairway To Heaven”, który rzekomo nie został oryginalnie skomponowany przez członków Led Zeppelin.

Szczegółowym przedmiotem sporu jest intro do „Stairway To Heaven”, które miałoby być skopiowane z pochodzącego z 1968 roku kawałka „Tauron” zespołu Spirit. Led Zeppelin opublikował płytę z przebojem w 1971 roku. Spirit koncertował z Zeppelinami w latach 1968-69. Porównajcie sami:

Randy California przed śmiercią mówił, że zdaje sobie sprawę z kradzieży.

Powiedziałbym, że to zdzierstwo. Ci faceci zarobili miliony dolarów na tym utworze i nigdy nie powiedzieli Dziękujemy”, nigdy nie zapytali Może zapłacimy za to jakieś pieniądze?”. To sprawiło mi spory ból. Może kiedyś ich sumienie spowoduje, że coś z tym zrobią.

Reprezentant strony oskarżycielskiej nie szczędził ostrych słów.

To, co przydarzyło się Randy’emu i zespołowi Spirit jest złe. Led Zeppelin muszą zrobić dobrą rzecz i spłacić należny dług. Spirit zasługuje na uznanie dzięki „Stairway To Heaven” i powinien zająć miejsce na liście autorów najlepszych rockowych przebojów.

Prawnik reprezentujący zespół Led Zeppelin zakwestionował pozew, twierdząc, że sąd w Pensylwanii nie posiada uprawnień do orzekania w tej sprawie. Według niego, artystom przysługuje prawo do uczestniczenia w procesie w Wielkiej Brytanii, a nie w Stanach Zjednoczonych, gdzie odbędzie się rozprawa.

Sędzia Juan Sanchez odrzucił wniosek, jednak zespół Led Zeppelin ma prawo odwołać się ponownie.

To nie jedyne oskarżenia kierowane do brytyjskiej grupy. W ostatnich latach zarzucano im plagiat w sprawie „Whole Lotta Love”, „Babe I"m Gonna Leave You”, „The Lemon Song” i „Dazed and Confused”.

Jak myślicie, coś w tym jest?

Magda Słomka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.