08.10.2015 10:58

Kto trafi do Rock and Roll Hall of Fame w 2016?

Wśród nominowanych znaleźli się muzycy wykonujący zarówno klasycznego rocka, jak również industrial czy post-punk. Sprawdźcie, kto ma szansę zostać laureatem Rock and Roll Hall of Fame 2016.

Kto trafi do Rock and Roll Hall of Fame w 2016?
foto: Andrew Hitchcock, CC-BY-2.0

Szansę na to, by trafić do elitarnego grona galerii sław rock and rolla mają m.in. Deep Purple, Nine Inch Nails, The Smiths, Yes, Chicago, Los Lobos czy Steve Miller and The Spinners. Nine Inch Nails byli nominowani również w 2014 roku, natomiast Deep Purple oraz The Spinners już po raz trzeci znaleźli się na liście artystów, którzy mają możliwość trafić do Rock and Roll Hall of Fame.

Tak wygląda pełna lista nominowanych:

Ponieważ skład niektórych zespołów, jak Yes, Deep Purple czy Chicago zmieniał się w przeciągu lat, na razie nie wiadomo, którzy muzycy, w przypadku wygranej kapeli, wejdą do rockandrollowej galerii sław.

Już czwarty rok z rzędu również internauci będą mieć wpływ na to, kto zwycięży. Do 9 grudnia 2015 roku można bowiem za pośrednictwem strony internetowej rockhall.com oddawać swoje głosy na pięciu wykonawców. O zwycięzcach zadecyduje ostatecznie 800-osobowe jury, obejmujące artystów, historyków muzyki oraz osoby zaangażowane w przemysł muzyczny. Wyniki głosowania będą podane w grudniu 2015 roku, zaś ceremonia odbędzie się w kwietniu 2016 roku w Nowym Jorku. Dokładna data tego wydarzenia na razie nie jest znana. 

Rock and Roll Hall of Fame to muzeum w Cleveland w USA poświęcone najważniejszym twórcom rock and rolla. Od 1986 roku do galerii sław wprowadzani są kolejni artyści. Do tego grona mogą trafić muzycy, którzy przyczynili się w znaczący sposób do rozwoju rocka oraz wydali swój pierwszy krążek przynajmniej 25 lat przed nominacją.

W 2014 roku do Rock and Roll Hall of Fame dostali się Green Day, Lou Reed, Joan Jett & The Blackhearts, Paul Butterfield Blues Band, Stevie Ray Vaughan oraz Ringo Starr.

Na kogo oddacie swój głos?

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News