15.02.2016 12:48

Kto wystąpi podczas Grammy Awards 2016?

Wręczenie „muzycznych Oscarów” odbędzie się 15 lutego 2016 roku. Jakie gwiazdy zaprezentują się tego wieczoru?

Kto wystąpi podczas Grammy Awards 2016?
foto: materiały prasowe

Już po raz 58. odbędzie się ceremonia rozdania statuetek Grammy. Nagrodę Amerykańskiej Narodowej Akademii Sztuki i Techniki Rejestracji określa się mianem „muzycznego Oscara”. Corocznie kilkusetosobowe grono fachowców ocenia jakość nagrań reprezentowanych przez muzyków w różnych kategoriach. 

Kto zostanie zwycięzcą Grammy Awards 2016 okaże się podczas ceremonii w Los Angeles w Staples Center. Tym razem uroczystość nie odbędzie się w weekend, a w poniedziałek 15 lutego 2016 roku w Dzień Prezydenta, który jest dniem wolnym w USA.

Po raz pierwszy również w statuetkach wbudowano kamery, które będą przesyłać obraz do dostępnego w sieci kanału Grammy Live, pokazującego wydarzenia z wieczoru rozdania nagród zaczynające się kilka godzin przez główną galą. Transmisja internetowa rozpocznie się o godzinie 21:00 polskiego czasu.

Imprezie będą towarzyszyć występy wielu artystów, przy czym w tym roku odbędą się specjalne koncerty poświęcone zmarłym w ubiegłym roku artystom. The Hollywood Vampires zagrają na cześć Lemmy'ego Kilmistera, który zmarł 28 grudnia 2015 roku. Idea zespołu sięga przełomu lat 60.-70., kiedy w pubie „Rainbow” na Sunset Strip w Los Angeles ówczesne gwiazdy rocka spotykały się, żeby poimprezować.

Podczas koncertu poświęconego Kilmisterowi na scenie zaprezentują się Alice Cooper, Johnny Depp, Duff McKagan, Joe Perry, Matt Sorum, Tommy Henriksen oraz Bruce Witkin.

Alice Cooper zdradził, że kapela na pewno zagra numer „As Bad As I Am”, który ukazał się 12 lutego 2016 w wersji deluxe debiutanckiego albumu zespołu.

Posłuchajcie, jak prezentuje się to nagranie:

Lady Gaga uczci pamięć zmarłego 10 stycznia 2016 Davida Bowiego, zaś The Eagles i Jackson Browne wspólnie wystąpią, by złożyć hołd zmarłemu koledze Glennowi Freyowi.

14 maja 2015 roku odszedł legendarny bluesman B.B. King. Podczas ceremonii wręczenia Grammy 2016 tacy twórcy, jak Chris Stapleton, Gary Clark Jr. i Bonnie Raitt zagrają w jego hołdzie.

Również nominowani w kategoriach związanych z muzyką rockową zaprezentują się tego wieczoru. James Bay wystąpi wraz z Tori Kelly, na scenie pojawi się również Alabama Shakes.

Jeszcze w grudniu 2015 roku poznaliśmy pełną listę nominowanych artystów, którzy mają szansę zdobyć Grammy Awards 2016. W kategorii Najlepsze wykonanie - metal znalazły się takie kapele, jak Lamb of God, Slipknot, August Burns Red, Sevendust czy Ghost. Natomiast w kategorii Najlepsze wykonanie - rock nominowano Foo Fighters, Wolf Alice, Elle King, Alabama Shakes czy Florence + The Machine.

O tytuł najlepszego albumu rockowego powalczą Slipknot, Muse, Death Cab For Cutie, Highly Suspect oraz James Bay. W kategorii Najlepszej piosenki rockowej zmierzą się, Alabama Shakes, Elle King, James Bay, Highly Suspect oraz Florence + The Machine.

Historia Grammy to opowieść o zwycięzcach i wielkich przegranych. Są bowiem tacy słynni artyści, jak Megadeth, Joe Satriani, Queens of the Stone Age, Kiss czy Guns N' Roses, którzy pomimo licznych nominacji i dużego wkładu w historię muzyki nie otrzymali ani jednej statuetki. To wszystko powoduje, że wielu twórców, jak chociażby Corey Taylor określa nagrodę głupim plebiscytem popularności.

Będziecie oglądać transmisję ceremonii wręczenia nagród Grammy 2016?

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News