10.05.2018 11:40

Które miasto w Finlandii powinno być stolicą metalu? Najbardziej metalowa miejscowość poszukiwana!

To właśnie w Finlandii jest najwięcej zespołów wykonujących muzykę metalową. Które miasto jest liderem? To okaże się już niebawem.

Metalowy zespół
foto: shutterstock.com; Caryca Pejnta

Kampania The Capital of Metal ma na celu wskazanie, które fińskie miasto zasługuje na miano Capital of Metal (Stolicy metalu). To właśnie w tym kraju jest najwięcej metalowych kapel, zatem nic dziwnego, że Finlandia chce podkreślić swoją rolę w historii muzyki metalowej.

Pomysł konkursu narodził się, gdy dyrektor Tuska Open Air Metal Festival, Eeka Mäkynen, spotkał się z członkami Sony Music Finland, by porozmawiać o rozwoju fińskiej muzyki metalowej. Szczególnie w latach 90. świat mocno zainteresował się fińskimi zespołami, takimi jak HIM, NIghtwish czy Children of Bodom i nadal metalowcy śledzą to, co dzieje się na fińskiej scenie muzycznej.

Metalowa mapa świata

Mapa metalowych zespołów

W akcję zaangażowali się Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Finlandii, Tuska Open Air Metal Festival, Sony Music Finland oraz fińskie miasta. Na stronie capitalofmetal.fi zespoły mogą dodawać informacje, które pomogą, by właśnie ich miasto wygrało w plebiscycie. Oczywiście zwycięży ta miejscowość, która będzie mogła pochwalić się największą ilością zespołów na ilość mieszkańców.

Zgłoszenia można składać do 20 czerwca 2018 i kolejnego dnia poznamy zwycięzcę. Co więcej dane miasto będzie miało możliwość zaprezentowania się podczas Tuska Open Air Metal Festival w Helsinkach.

Metalowy patriotyzm w Finlandii

Akcja zachęca do lokalnego patriotyzmu, bowiem internauci mogą lajkować ulubione kapele na stronie plebiscytu. Co więcej istnieje możliwość zakupu T-shirtu z nazwą miasta, które zapisane w stylu logo metalowej kapeli. Nie zabrakło również konkursu, w którym można wygrać wejściówki na metalowy festiwal w Helsinkach.

Tak prezentują się wyniki konkursu 10 maja 2018 roku:

Metalowa mapa Finlandii

Utwór na podstawie DNA Finów

Podobną akcją, która ma na celu promocję fińskiej muzyki jest projekt The Symphony Of Extremes - Born From Finnish DNA. W taki sposób finowie świętują 100. rocznicę niepodległości. Muzyk grupy Apocalyptica skomponował utwór na podstawie próbek DNA zebranych w Finlandii przez genetyków. 

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News